Abażur – jak dobrać osłonę źródła światła, by pasowała do wnętrza
Abażury są świetną dekoracją – zarówno dla samej lampy, jak i wnętrza. Tekstylne mogą tłumić światło, czyniąc je subtelniejszym. Metalowe są nieco bardziej luksusowe i dają wrażenie wyrafinowanej aranżacji. Elegancko prezentują się zaś te opatrzone kryształkami bądź szklanymi elementami. Jak dobierać abażur, by należycie spełniał swoje funkcje i współgrał z konstrukcją lampy?
Transparentność abażuru
Zacznijmy od transparentności abażuru. To ten parametr zadecyduje o tym, jak będzie się prezentowało wnętrze; co zostanie podkreślone bądź zamaskowane. Warto kierować się zasadą, że im bardziej transparentny i jasny abażur, tym lepiej rozświetlona spora przestrzeń, za to mniejsza ilość światła kierunkowego.
Całkowicie transparentne abażury są świetnym rozwiązaniem, jeśli dane pomieszczenie jest małe i zbyt ciemne. Dadzą wrażenie jasności, a jednocześnie nie odbiorą przytulnej atmosfery. Takie konstrukcje lamp można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.
Półprzezroczysty abażur, z nieco grubszej tkaniny, sprawdzi się jako lampka nocna. Zaoferuje ilość światła niezbędną do czytania, ale i nie będzie skutkował rażeniem w oczy oraz efektem rozbudzania. Abażur nieprzezroczysty, którego światło pada ku górze i ku dołowi, doskonale nadaje się do podkreślania konkretnych elementów wyposażenia, głównie dekoracyjnych ścian lub ozdób tu wiszących.
Rozmiary, które mają znaczenie
Zarówno wysokość, jak i szerokość abażuru musi być dopasowana do wielkości podstawy. W tym momencie warto wspomnieć także o kształcie tej swoistej osłony źródła światła. Okrągłe abażury lubią się z okrągłymi podstawami lub kwadratowymi, o ile lampa stoi na okrągłym stole. Kanciaste abażury najlepiej się prezentują z kanciastymi podstawami.
Abażur powinien stanowić dwie trzecie wysokości całej lampy. Z kolei jego szerokość jest idealnie dobrana, gdy wynosi co najmniej 1,5 cm więcej niż szerokość podstawy z obydwu stron. Taki dobór rozmiarów sprawi, że lampa będzie się prezentowała proporcjonalnie. Oczywiście, nie jest to reguła bez wyjątków. Producenci nie stronią od odważnych kompozycji, dlatego lampa, która zostaje niemalże w całości osłonięta abażurem, wcale nie musi wyglądać źle. Trzeba jednak dobierać ją umiejętnie do aranżacji, bo już jej proporcje stanowić będą o wyrazistości i przyciąganiu uwagi gości.
Materiały, wzory, desenie, faktury…
Wszystko to, co nadaje charakteru lampie z abażurem, ma za zadanie wpisywać się w klimat wnętrza. Trzeba zatem przemyśleć, czy dany wzór, faktura lub materiał będą się komponowały ze stylem konkretnego pomieszczenia. Kluczem do sukcesu jest harmonia i spójność, choć w zwyczajnych i stonowanych wnętrzach można postawić na nieoczywiste, bardzo odważne konstrukcje i detale, zaś w tych pełnych innego rodzaju dekoracji, przyjemnym dla oka będzie abażur, który wtapia się w tło.
Lampa z abażurem może stanowić centralny punkt wystroju lub tylko (albo aż) go uzupełniać. Od nas zależy, jakiej roli jej nadamy.