Wyposażenie

Biurko dziecka – co musi się na nim znaleźć?

Moment gdy dziecko po raz pierwszy zakłada tornister na plecy i dzielnie maszeruje w stronę szkoły, to jedna z najbardziej wzruszających chwil w życiu rodzica. Przygotowania do tego wydarzenia zazwyczaj zaczynają się dużo wcześniej, wraz z koniecznością kupienia książek, akcesoriów i właściwego stroju. Oprócz tego powinno się także zadbać o przygotowanie miejsca w domu do nauki i odrabiania lekcji. Co musi się zatem znaleźć na meblu, którym jest biurko dziecka, żeby było ono w pełni przygotowane na pierwszy dzwonek w szkole?

Biurko dziecka – funkcje

Biurko dziecka powinno być obowiązkowym elementem wyposażenia pokoju każdego malucha, który stawia pierwsze kroki edukacyjne.

Dlaczego to tak ważne? Stanowi ono wydzieloną przestrzeń, pozwalającą na wygodne odrabianie zadań domowych lub uzupełnianie wiadomości zdobytych podczas lekcji. W ostatnich miesiącach w czasie pandemii koronawirusa przy własnym biurku odbywało się także lekcje zdalne.

Biurko dziecka daje zatem wygodną przestrzeń, pozwalającą na skupienie się nad konkretnymi zadaniami.

Oprócz tego jest ono elementem wyposażenia, które pozwala na zabawę i wykonywanie zajęć kreatywnych. Przy biurku można bowiem komfortowo i bezpiecznie wykonywać prace plastyczne, układać puzzle lub czytać ulubioną książkę.

Gdzie powinno się znaleźć biurko?

Zanim przejdziemy do analizy samego mebla, warto zastanowić się przez chwilę nad jego otoczeniem. Bowiem nie tylko samo biurko dziecka jest ważne, ale także to, gdzie i jak je ustawimy.

W miarę możliwości powinno się ustawić biurko w pokoju dziecka tak, żeby pozwalało na spokojną pracę. Jeżeli maluch dzieli pokój z rodzeństwem, warto zadbać o rozdzielenie przestrzeni do nauki i zabawy, żeby bez przeszkód dało się skupić na odrabianiu zadań domowych, gdy akurat brat lub siostra zajmuje się czymś zupełnie innym.

Biurko powinno być zwrócone w stronę okna. Pozwala to maksymalnie wykorzystać światło naturalne, które jest szczególnie korzystne dla ludzkiego wzroku. Równocześnie w ten sposób minimalizujemy zużycie energii elektrycznej, potrzebnej do doświetlenia przestrzeni roboczej.

Biurko – jakie jest, każdy widzi?

Niby kupienie biurka nie powinno być specjalnie skomplikowanym i problematycznym procesem. Mimo to warto poświęcić temu zadaniu nieco więcej czasu. Zanim bowiem klikniemy przycisk „kup teraz” na stronie sklepu internetowego, powinniśmy dokładnie sprawdzić parametry danego produktu.

Biurko dziecka musi być bowiem dopasowane do jego potrzeb. Zadbajmy o to, żeby miało odpowiednią wysokość, a jego kształt odpowiadał potrzebom dziecka.

Zwróćmy uwagę na elementy dodatkowe. Przydają się półki, schowki na książki i przybory szkolne, a także miejsce na komputer, który niekiedy przydaje się do nauki.

Krzesło – obowiązkowe uzupełnienie do biurka

Kupowanie biurka dla dziecka jest zawsze powiązane z kwestią odpowiedniego krzesła. Ono także musi być właściwie dobrane do wymagań i potrzeb malucha. Trzeba kupić model o wyprofilowanym oparciu, najlepiej wyposażony w podłokietniki.

Dzięki temu wspieramy prawidłową postawę dziecka podczas siedzenia przy biurku. A to w przyszłości przełoży się na zdrowy i prosty kręgosłup.

Oświetlenie biurka – optymalne warunki do pracy

Oświetlenie naturalne jest niezmiernie ważne, niestety nie możemy na nie liczyć o każdej porze dnia lub wieczora. Dlatego na biurku dziecka koniecznie musi znaleźć się odpowiednia lampa.

Najczęściej wybiera się klasyczne modele stołowe, z regulowanym ramieniem i kątem padania światła. Dzięki temu można właściwie dopasować oświetlenie do potrzeb konkretnej przestrzeni.

Kupując lampę na biurko dla dziecka, zwróćmy uwagę na to, czy pozwoli ona na równomierne oświetlenie całej powierzchni do pracy.

Dobierzmy właściwie źródła światła. Oczywiście warto postawić na energooszczędne produkty LED. Powinny dawać światło zimno białe, o natężeniu około 500-600 lumenów. Pozwoli to na swobodną pracę i wykonywanie nawet precyzyjnych czynności manualnych.

Dodatkowe akcesoria zawsze pod ręką

Podczas prac przy biurku często potrzeba rozmaitych akcesoriów szkolnych. Dlatego biurko dziecka powinniśmy wyposażyć we wszystkie przydatne drobiazgi. Niech znajdzie się na nim kubek z długopisami i kredkami, notatnik oraz produkty do wykonywania prac plastycznych.

Warto zadbać o to, żeby każdy z przedmiotów miał swoje stałe miejsce, co sprawi, że dziecko będzie miało wszystko pod ręką, a przy tym zachowamy ład i porządek.

Biurko dziecka – wielofunkcyjne królestwo

Biurko dziecka w pewnym momencie jego życia staje się najważniejszym meblem w pokoju. Warto zatem zadbać o to, żeby było ono w pełni bezpieczne oraz jak najbardziej funkcjonalne. Właściwe dobranie wyposażenia i dodatków do potrzeb malucha sprawi bowiem, że wykonywanie każdego zadania stanie się zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze.

Dodaj komentarz