Wyposażenie

Drewniane podłogi do salonu – co je wyróżnia?

Idealna podłoga do domu lub mieszkania powinna łączyć wysoką funkcjonalność z ciekawym designem. W ten sposób tworzy się idealną aranżację oraz zyskuje element wyposażenia, który w optymalnej kondycji przetrwa długie lata.

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia podłogi w domu są bez wątpienia piękne, drewniane parkiety. W jakich wnętrzach warto je wykorzystać i jak wybrać najlepszy parkiet? O tym opowiemy poniżej.

W jakich wnętrzach stosuje się drewniane podłogi?

Drewniane podłogi mogą się pojawić w większości pomieszczeń. Najczęściej wprowadza się je do eleganckich wnętrz rekreacyjno-reprezentacyjnych, w których stają się nie tylko solidnym elementem wykończenia, ale także piękną dekoracją, idealnie uzupełniającą stylową aranżację.

Z tych też względów podłogi drewniane najczęściej spotyka się je w salonach, jadalniach i sypialniach. Nieco rzadziej trafiają do kuchni, gdzie dość łatwo może dojść do zachlapania desek lub klepek parkietowych. Najrzadziej tego typu podłogi układa się w łazienkach. Wymaga to bowiem zastosowania produktów odpornych na niszczycielskie działanie wilgoci lub zalanie wodą.

Drewniane podłogi do salonu – w jakich aranżacjach są popularne?

Drewniane podłogi w salonie układa się w wielu modnych aranżacjach. Obecnie przeżywają swój prawdziwy renesans. Nadają się bowiem do wykorzystania w zasadzie w każdym popularnym nurcie.

W pomieszczeniach skandynawskich, boho lub rustykalnych chętnie stosuje się podłogi z długich desek, czasami pokrytych tylko impregnatem lub subtelnie bielonych. W klasycznych i retro aranżacjach idealnie sprawdzają się tradycyjne parkiety. Ciekawe układy klepek bywają piękną ozdobą do przestrzeni glamour lub art déco.

Zalety drewnianych podłóg

Podłogi drewniane od lat cieszą się popularnością wśród osób, pragnących ciekawie zaaranżować domową przestrzeń. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie?

Drewniane podłogi do salonu lub innych pomieszczeń są przede wszystkim uniwersalne. Naturalne drewno stanowi bowiem ciekawe uzupełnienie różnych aranżacji lub przestrzeni. Równie dobrze sprawdzają się w małych wnętrzach, jak i w przestronnych pokojach. Lite deski to także idealne rozwiązanie w przypadku nurtów eko, zwracających się w stronę naturalnych surowców w domowych wnętrzach.

Podłogi drewniane zaliczają się do najtrwalszych podłóg, które są w stanie przetrwać długie lata w optymalnej kondycji. Dodatkowo są to podłogi ciepłe, o dobrych właściwościach termo i dźwiękoizolacyjnych. Ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu, a także budują przytulny nastrój, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach do wypoczynku, jak salon lub sypialnia.

Drewniana podłoga – sposób na piękne wnętrze?

Czy podłogi drewniane do salonu mają wady? Największą jest oczywiście stosunkowo wysoki koszt materiałów oraz montażu takiej podłogi. W zależności od zastosowanego rodzaju drewna, podłoga może być także bardziej podatna na zarysowania, które obniżają walory estetyczne podłogi. Trzeba także pamiętać, że w niektórych przypadkach drewniana podłoga pod wpływem zbyt wysokiej temperatury i wilgotności może się zdeformować i porozsuwać.

Jeśli jednak dobierze się odpowiedni rodzaj drewna do konkretnego wnętrza oraz przestrzega się zasad eksploatacji podanych przez producenta, piękne podłogi drewniane spełniają swoją rolę w idealnej kondycji przez naprawdę długi czas – ciesząc oko i gwarantując wysoki komfort dla wszystkich użytkowników.

Dodaj komentarz