Budowa domu

Działka pod budowę domu – na co zwrócić uwagę

Spełnienie marzeń o własnym domu z ogródkiem wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór projektu domu i zdecydowanie, która działka pod budowę będzie najlepsza. Nie zawsze są to proste wybory, bo znalezienie miejsca, które idealnie wpisze się w nasze oczekiwania, bywa trudne. Jeśli jednak te nie są zbyt wygórowane, wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, by móc przystąpić do budowy.

Jedną z najistotniejszych kwestii podczas wyboru działki jest lokalizacja nieruchomości. W wielu przypadkach będzie od niej zależeć nie tylko to, jak duże dystanse trzeba będzie pokonywać do sklepu i pracy, ale również to, czy możliwa będzie budowa domu zgodnie z wymarzonym projektem.

Działka pod budowę, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim przystąpimy do budowy, a jeszcze lepiej, zanim nabędziemy nieruchomość pod budowę, powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Taki dokument można znaleźć we właściwym miejscowo ze względu na lokalizację działki urzędzie gminy albo na jego stronie internetowej. Z dokumentu dowiemy się, czy działka pod budowę może zostać zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym i jakie warunki powinien spełniać ten budynek.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdą się między informacje na temat dopuszczalnej wysokości budynku, nieprzekraczalnej linii zabudowy, kąta nachylenia połaci dachowych, czy maksymalnej powierzchni zabudowy działki oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej.

Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu nie został ustanowiony, należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. We wniosku należy opisać planowaną inwestycję.

Usytuowanie względem kierunków geograficznych

Działka pod budowę domu powinna pasować do konkretnego projektu albo raczej projekt powinien zostać dostosowany do nieruchomości, na której będzie prowadzona budowa. Z której strony znajdzie się wjazd, a z której taras? Rozważając lokalizację budynku na nieruchomości, należy wziąć pod uwagę usytuowanie względem kierunków geograficznych oraz elementów obecnych w terenie.

Front budynku wraz z wejściem do domu oraz wjazdem do garażu powinny znajdować się od strony drogi dojazdowej. Dzięki temu unikniemy konieczności manewrowania samochodem na posesji, by wjechać do garażu od strony podwórka. Z kolei taras i strefa dzienna domu powinna mieć swoją lokalizację od strony południowo- zachodniej. W zależności od usytuowania działki względem kierunków geograficznych mogą się one znajdować od strony podwórka albo również od strony drogi. Najlepszą opcją jest oczywiście ta, kiedy okna salonu i taras znajdują się od strony podwórka, a nie przy drodze. Jeśli jednak usytuowanie nieruchomości wymusza na nas lokalizację strefy dziennej domu (jadania i salon) od strony drogi, bo to właśnie frontowa część budynku ma ekspozycję południową, warto wybrać mądrze projekt, który pozwoli na realizację takiej inwestycji.

Nieruchomość w różnych porach roku i o różnych porach dnia

Jedną z bardzo ważnych kwestii, o której wielu inwestorów zdaje się zapominać, jest to, że działka pod budowę domu może oferować nam różne warunki, w zależności od pory roku. Tak zdarza się na przykład wtedy, gdy w pobliżu nieruchomości znajduje się wiele zadrzewień. Nawet jeśli taka nieruchomość latem jest przez większą część dnia dobrze nasłoneczniona, to zimą może być zupełnie inaczej. Pamiętajmy o tym, że słońce zimą znajduje się niżej i nie będzie dogrzewać posesji tak samo mocno, jak latem. A jeśli w pobliżu znajdują się budynki lub drzewa, które mogą ją zasłaniać, to prawdopodobne jest to, że w zimie przez większą część dnia będzie zacieniona.

Decyzja o budowie domu to poważny krok, który trzeba dobrze przemyśleć. Ogromny wpływ na powodzenie inwestycji ma działka pod budowę oraz jej lokalizacja.

Dodaj komentarz