Inne

Ekologiczne pakowanie prezentów – co można wykorzystać?

Pięknie zapakowany prezent sprawia wielką radość osobie obdarowywanej. Paczki bywają różne, a ich dekoracje niejednokrotnie odznaczają się olbrzymią pomysłowością. A czy opakowania tego typu mogą być również przyjazne środowisku naturalnemu? Jak wygląda ekologiczne pakowanie?

Kwestie ochrony natury zaczynają być niezmiernie ważne dla wielu osób. Z tego względu również w przypadku materiałów pakowych pojawia się coraz więcej rozwiązań eko. Które z nich mogą się przydać do ciekawego zapakowania prezentów? Nieco więcej na ten temat opowiemy poniżej.

Ekologiczne pakowanie a solidne zanieczyszczenie planety

Polski Instytut Ekologiczny opublikował raport, z którego jasno wynika, że każdego roku statystyczny Polak zużywa około 160 kilogramów opakowań, a ich wykorzystanie rośnie nieustannie.

Wciąż w tym temacie zostaje zatem wiele do zrobienia. Cenne jest jednak to, że świadomość społecznej odpowiedzialności za środowisko naturalne zwiększa się każdego roku. Ludzie wiedzą, że dobro planety zależy również od nich i starają się zmieniać własne przyzwyczajenia oraz styl życia, aby generować jak najmniej niepotrzebnych odpadów.

Coraz chętniej sięga się również po opakowania wielokrotnego użytku oraz takie, które produkuje się z surowców, pochodzących z recyklingu.

Najnowsze trendy oraz troska o planetę przenikają do trendów w pakowaniu prezentów, diametralnie zmieniając podejście do tego tematu. Okazuje się bowiem, że przy pomocy eko surowców da się pięknie zapakować upominek i przy tym nie obciążać nadmiernie naszej planety. Ekologiczne pakowanie staje się zatem już nie tylko ciekawym trendem.

Ekologiczne pakowanie prezentów – co może się przydać?

Podstawowa zasada eko pakowania głosi, że najlepszą opcją jest ograniczenie nadmiernych warstw opakowania do zupełnego minimum.

Wymaga to zatem nieco lepszego planowania wszystkich działań, aby zapewnić piękny wygląd opakowania oraz jego funkcjonalność. Pamiętajmy bowiem o tym, że w wielu przypadkach opakowania prezentowanie nie tylko dekorują, ale też mają zabezpieczać zawartość przed zabrudzeniem lub umożliwiać bezproblemowy transport, na przykład poprzez zamontowanie specjalnych uchwytów.

Co zatem można wykorzystać do pakowania? Najlepszą opcją pozostają surowce, które można poddać w jak najprostszy sposób recyklingowi lub takie, które wręcz są biodegradowalne.

Świetnie sprawdzają się materiały papierowe, nielakierowane. Coraz chętniej sięga się nawet po papiery i kartony z surowca pochodzącego z recyklingu. Niekiedy nie są one nawet barwione, a charakterystyczny szary odcień staje się znakiem rozpoznawczym i nowym wyznacznikiem współczesnej estetyki.

Na powierzchni papieru lub kartonu mogą pojawiać się rozmaite nadruki. Można również samodzielnie wykonać wzory spersonalizowane, wykorzystując do tego na przykład farbki wodne.

Skoro rezygnuje się z tworzyw sztucznych, zamiast taśmy plastikowej chętniej używa się jej papierowych odpowiedników, które pozwalają na trwałe połączenie papieru lub zaklejenie kartonu albo pudełka. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie zwykłego, lnianego sznurka.

Akcesoria dekoracyjne – czy mogą być przyjazne naturze?

Prezenty kojarzą się nam z wielobarwnymi opakowaniami oraz rozmaitymi wstążkami i kokardkami. Tego typu akcesoria niestety trudno zaliczyć do szczególnie przyjaznych dla naszej planety.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie eko opakowania na prezenty mają być tylko szaro-bure i nieciekawe. Również w ich przypadku da się stworzyć piękne ozdoby, które montuje się na powierzchni opakowania.

Co to może być? Idealnym rozwiązaniem są wszelkie aplikacje wykonane z surowców naturalnych. Warto choćby wykorzystać suszone liście lub kwiaty. Prezenty bożonarodzeniowe można ozdobić gałązką z drzewa iglastego lub szyszkami. Ciekawe efekty uzyskuje się, jeżeli stworzy się na powierzchni opakowania niewielkie stroiki. Zrobimy je bez trudu na przykład z rozmaitych kuchennych przypraw. Szczególnie pięknie prezentują się suszone plasterki owoców, cynamon lub gwiazdki anyżu. Ekologiczne pakowanie idzie w parze z estetyką i dopasowaniem do okazji, a przy tym możliwością urozmaicenia dekoracjami.

Pięknie zapakowany prezent – DIY od serca

Pomysłów na piękne zapakowanie prezentów jest pewnie tak wiele, jak ludzi na świecie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bez większych trudności każdy jest w stanie zapakować duże i małe upominki i równocześnie zadbać o środowisko naturalne.

Na rynku znajdziemy odpowiednie opakowania, kartony, pudełka i torebki, a dekoracje do nich to naprawdę kwestia inwencji i chęci do kreatywnego działania. Dzięki temu każdy może poczuć się artystą i stworzyć dzieło, które sprawi komuś prawdziwą radość. Ekologiczne pakowanie zamiast szkodliwych surowców? Tej propozycji mówimy zdecydowane tak!

Dodaj komentarz