Wyposażenie

Elektryka w łazience – praktyczne porady, jak stworzyć bezpieczną przestrzeń

Łazienka stanowi szczególnie wymagającą przestrzeń w domach. Panują w niej odmienne warunki niż w innych pomieszczeniach, a przy tym występuje sporo elementów niosących ryzyko dla zdrowia lub życia użytkowników. Dlatego elektryka w łazience jest kwestią tak ważną podczas aranżowania tego pomieszczenia. Trzeba wziąć pod uwagę szereg mocno zróżnicowanych elementów, dzięki którym nie tylko poprawimy funkcjonalność, ale także sprawimy, że wszyscy domownicy będą mogli z niej korzystać bez przeszkód. Chcecie wiedzieć, jak zbudować bezpieczną i komfortową łazienkę? Kilka porad znajdziecie poniżej.

Elektryka w łazience – co wyróżnia to pomieszczenie?

Tym, co przede wszystkim wyróżnia przestrzenie łazienkowe są zdecydowanie inne warunki niż w pozostałych częściach domu lub mieszkania.

W łazienkach wilgotność jest wyższa, a przy tym nieustannie występuje ryzyko bezpośredniego zalania wyposażenia wodą.

Ma to kluczowe znaczenie, gdy w grę wchodzi elektryka w łazience. Ponadto wybór właściwych urządzeń elektrycznych, których przecież w przestrzeniach łazienkowych nie brakuje. Zastosowanie właściwych sprzętów wpływa także na bezpieczeństwo przemieszczania się – mokra podłoga to wysokie ryzyko poślizgnięcia się i bolesnego upadku.

Elektryka w łazience – najważniejsze środki ostrożności

Zacznijmy od instalacji elektrycznej oraz wszelkich urządzeń wpiętych do sieci, które ustawiamy w łazienkach. Nieszczelne obudowy lub nietrwałe elementy wyposażenia to wielkie zagrożenie dla użytkowników. Jeśli bowiem woda dostanie się do wnętrza na przykład oprawy oświetleniowej lub gniazda elektrycznego, może dojść do zwarcia, a nawet porażenia prądem.

Z tego względu wyróżnia się specjalne strefy, w których można wykorzystywać wyłącznie urządzenia konkretnego typu, o ściśle określonych parametrach. Wszystko dla zminimalizowania ryzyka dla użytkowników.

W łazienkach instaluje się wyłącznie urządzenia o wysokim współczynniku wodoszczelności (minimum IP44) oraz posiadające rozwiązania o najwyższej klasie ochronności. Dzięki temu zapewniamy sobie bezpieczeństwo w codziennym funkcjonowaniu.

Oddzielnym tematem są włączniki światła oraz gniazda elektryczne. W łazienkach powinno się montować modele hermetyczne, to znaczy wyposażone w specjalną klapkę z silikonową uszczelką. Pozwala to na optymalne zabezpieczenie urządzenia przed przypadkowym dostaniem się do jego wnętrza wody.

Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć się przed ewentualnym porażeniem prądem, wiele osób decyduje się na zamontowanie wyłączników różnicowoprądowych, zwanych też różnicówkami lub wyłącznikami przeciwporażeniowymi. Urządzenia te mają za zadanie chronić ludzi przed porażeniem prądem przy bezpośrednim lub pośrednim dotknięciu urządzeń, w których doszło do awarii. Wyłącznik sprawdza wartość prądu wchodzącego i wychodzącego. Jeśli zauważy niezgodność, wówczas natychmiast wyłącza urządzenie.

Oświetlenie – bezpieczeństwo przemieszczania się, komfort wykonywania wszelkich czynności

Prawidłowo stworzona i zaplanowana elektryka w łazience to oczywiście podstawa. Bezpieczeństwo gwarantuje jednak również użycie odpowiednich opraw oświetleniowych. Należy pamiętać o wcześniej wspomnianych współczynnikach wodoszczelności, a także dopasowaniu punktów świetlnych do konkretnych celów.

Lampy w łazience wykorzystuje się jako oświetlenie główne lub zadaniowe. Lampy główne to najczęściej modele sufitowe, które gwarantują bezproblemowe, bezpieczne przemieszczanie się. Zadaniowe natomiast umożliwiają wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych czynności.

Powierzchnie antypoślizgowe – gwarancja bezpieczeństwa

Rozchlapywanie wody w łazience prowadzi nie tylko do uszkodzeń urządzeń elektrycznych. Wpływa także na komfort przemieszczania się.

Ponieważ podłogi w łazienkach najczęściej wykłada się płytkami ceramicznymi, to zachlapanie tych gładkich powierzchni wodą sprawia, że bywają bardzo śliskie. Łatwo wówczas o niebezpieczny w skutkach upadek.

Z tego względu warto ułożyć w łazienkach specjalne dywaniki oraz maty antypoślizgowe. Przydają się w pomieszczeniach, z których korzystają zwłaszcza osoby starsze oraz małe dzieci, ograniczając ryzyko upadku do zupełnego minimum.

Bezpieczeństwo w łazience – sposób na większy komfort i wygodę

Każdego dnia spędzamy w łazience sporo czasu. Myjemy się, ubieramy i wykonujemy szereg czynności pielęgnacyjnych.

Łazienka stanowi pomieszczenie wymagające specjalnej uwagi. Trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Oprócz tego warto wykorzystać rozmaite akcesoria, które zwiększają komfort i pozwalają na bezpieczne użytkowanie łazienki zawsze, gdy jej potrzebujemy. Powyższe porady sprawią, że elektryka w łazience nie będzie już tak trudnym w realizacji zagadnieniem.

Dodaj komentarz