Gniazdka w łazience – co trzeba o nich wiedzieć?
Gniazdka w łazience to konieczność, aby móc korzystać z pralki, suszarki, lokówki, golarki i innych drobnych urządzeń, nie tylko do pielęgnacji. Jednak łazienka to pomieszczenie wyjątkowe, a zarazem najbardziej wymagające pod względem warunków, które musi spełniać. Panuje tu wysoki poziom wilgotności, spore ryzyko zachlapań wodą, a nawet zalania. Jak zatem dobrać gniazda – potocznie nazywane kontaktami, by łazienka była nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna podczas codziennego użytkowania?
Gniazdka w łazience – IP44
Dobierając miejsca, w których mają być zainstalowane gniazdka w łazience, należy pamiętać o jednym z najważniejszych parametrów – IP. Informuje on o ochronie przed wilgocią, wodą i zanieczyszczeniami. Gniazdka w łazience powinny posiadać minimum IP44. Ważne jest również, by były wyposażone w specjalne klapki. To tak zwane gniazda bryzgoszczelne lub hermetyczne. Wizualnie od klasycznych gniazdek różnią się tylko specjalną klapką.
Klapka z tworzywa jest otwierana, dlatego umożliwia podłączanie i odłączanie poszczególnych urządzeń, które wymagają dostępu do instalacji elektrycznej. Jej zadaniem jest ochrona przed zachlapaniem wodą oraz wilgocią. Połączenie prądu i wody to duże ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia użytkowanych urządzeń, ponadto ryzyko porażenia, które jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego, oraz wywołania pożaru.
Miejsca montażu kontaktów w poszczególnych strefach łazienki
Gniazdka w łazience muszą być montowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tyczy się to przede wszystkim odległości, jaką należy zachować od źródeł wody. I tak, gniazdo elektryczne nie może znajdować się bliżej niż 60 cm od krawędzi brodzika bądź wanny. Zaleca się także zachowanie wysokości montażu – 140 cm. Jest to wysokość zapewniająca wygodne i bezpieczne korzystanie z podłączonych urządzeń dla wszystkich domowników.
Gniazda powinny być oczywiście nie tylko hermetyczne, ale i wyposażone w bolec, czyli uziemione. Należy również pamiętać o tym, że więcej niż dwa kontakty mogą być montowane tylko w strefie 3 łazienki.
Jeden kontakt jest niezbędny do podłączenia pralki. Nie odłączamy przewodu od pralki po każdym wykonaniu praniu, dlatego przyda się co najmniej jeszcze jedno gniazdko. Generalnie liczbę kontaktów dobiera się w taki sposób, aby nie trzeba było za każdym razem odpinać i ponownie podłączać najczęściej użytkowanych sprzętów. W okolicy umywalki można zainstalować dodatkowe gniazdo, ale i włącznik dla źródła światła zainstalowanego nad lustrem.
Estetyka
Wydawać by się mogło, że kontakty będą spełniać tylko funkcje praktyczne. Nic bardziej mylnego. Obecnie dostępne na rynku produkty pozwalają na utrzymanie wystroju łazienki i dopasowanie do nich gniazd. Można przebierać w kolorach i kilku podstawowych kształtach oraz stopniu przezroczystości osłon w gniazdach bryzgoszczelnych. Dzięki temu łatwo zachować pożądaną estetykę, a gniazdka w łazience potraktować jako praktyczny i ciekawy detal we wnętrzu.