Inne

Inteligentne oświetlenie – na czym to polega i dlaczego warto?

Inteligentne oświetlenie to jeden z tych systemów, który gości w smart domach. Mamy jednak do czynienia z rodzajem instalacji, a także produktami, które nadają się do zastosowania w każdym mieszkaniu i domu. Nie musimy decydować się na wznoszenie obiektu bazującego tylko na inteligentnych, kosztownych instalacjami, aby móc sobie pozwolić na dotykowe włączniki, smart żarówki czy ściemniacze.

Zarządzanie oświetleniem dziś jest możliwe! W każdym mieszkaniu, domu – niezależnie od ich metrażu, wystroju czy funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Na czym dokładnie polega ta technologia i jakie niesie ze sobą korzyści?

Oświetlenie smart – co to takiego?

Do smart oświetlenia zaliczają się między innymi produkty, które pozwalają na zmianę natężenia światła, jego barwy oraz wybór, która lampa ma oświetlać wybrane pomieszczenie w danej chwili. Możemy tu zatem wymienić smart żarówki oferowane przez sklep Azzardo.com.pl, które zyskują coraz większe uznanie wśród klientów.

Inteligentne żarówki montuje się w miejscu tradycyjnych. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych instalacji ani urządzeń. Jedyne, bez czego się nie obejdzie, to urządzenie mobilne – smartfon lub tablet. W nich instaluje się dedykowaną aplikację, dzięki której możliwe jest zarządzanie oświetleniem mając w ręce tylko swój telefon lub inny sprzęt z modułem Wi-Fi.

Istnieje także możliwość decydowania o sposobie oświetlania domowych wnętrz, decydując się na zdalne sterowanie za pomocą pilota. To równie wygodne! W obydwu przypadkach nie musimy wstawać z kanapy ani przerywać rodzinnego spotkania przy wspólnym posiłku, aby włączyć jedną lampę, a wyłączyć inną; zmniejszyć bądź zwiększyć natężenie światła, a nawet zmienić jego kolor.

Idąc dalej tą drogą, producenci oferują nam coraz ciekawsze rozwiązania. Smart żarówki mogą być zintegrowane z… aromatyzerem lub instalacją oferującą dopasowanie muzyki. Choć to wydaje się być jedynie kaprysem, dodatkową funkcjonalnością, która nie wnosi nic szczególnego do domowych wnętrz, ci, którzy się na to zdecydowali, absolutnie nie żałują. W końcu atmosfera wnętrza wpływa na samopoczucie wszystkich domowników i gości. Jeśli w przystępnych kosztach możemy sobie zafundować precyzyjne dopasowanie sposobu oświetlenia wnętrza, dodatkowo pokusić się o przyjemne zapachy i miłą dla ucha muzykę, to czemu z tego nie skorzystać?

Włączniki dotykowe

Do elementów mających wpływ na komfortowe zarządzanie domowym oświetleniem, zalicza się także włączniki dotykowe. Mówimy o produkcie, który idealnie wpisuje się w temat inteligentnego oświetlenia, choć nie tylko. Dotykowe włączniki są estetyczne i bardzo praktyczne, a można nimi sterować nie tylko poprzez bezpośrednie dotknięcie, ale i trzymając w ręce pilot zdalnego sterowania.

Co więcej, choć dotykowe włączniki wykorzystywane są głównie po to, by móc wygodnie decydować o sposobie oświetlania wnętrz, równie dobrze można je zastosować, aby regulować działanie innych instalacji elektrycznych. Wyobraźmy sobie jeden pilot z kilkoma przyciskami i komfortowe zarządzanie oświetleniem, klimatyzacją oraz zewnętrznymi roletami.

Kto wie, co w niedalekiej przyszłości przyniesie nam rynek inteligentnych rozwiązań. Już dziś widzimy, że korzystanie z domowych przestrzeni może być niezwykle wygodne, a sterowanie nie tylko światłem, ale i pozostałymi instalacji elektrycznymi, oznacza większą funkcjonalność obiektu mieszkalnego. Na koniec zaś jeszcze jedna, niezwykle ważna zaleta – oszczędności! Korzystanie z programatorów to krok w stronę zmniejszania rachunków za prąd.

Dodaj komentarz