Lampka dziecięca – jak dobierać?
Lampka dziecięca to obowiązkowy element wyposażenia przestrzeni dla malucha. W grę wchodzi nie tylko ta zastosowana na biurko, ale i obok łóżka. Nie można ponadto zapominać o oświetleniu głównym. Wybór lamp do pokoju organizowanego z myślą o dziecku, jest niezwykle ważny, bo to kwestia bezpiecznej zabawy, koncentracji przy nauce oraz spokojnego zasypiania. Jak dobierać te elementy?
Lampka dziecięca na biurku – jaka musi być?
Oświetlenie ustawiane na biurku ma za zadanie sprzyjać nauce dziecka. Powinno pomagać w koncentracji i odrabianiu zadań domowych. Jest przydatne także w trakcie wykonywania prac plastycznych oraz czytania – również dla przyjemności. Jaka powinna być lampka dziecięca ustawiana na biurku?
Musi być dostosowana do wymiarów biurka oraz wieku dziecka. Dla najmłodszych odpowiednia będzie ta niewielkich rozmiarów z małym źródłem światła. Ci bowiem będą głównie wykonywać prace plastyczne, krótkie i mało wymagające zadania domowe. Można zatem postawić na kolorową czy wręcz bajkową konstrukcję. Dopasowaną do płci dziecka, a nawet jego ulubionych bohaterów z bajek lub filmów.
Dla starszaka można już wybrać lampką taką, jaka gości na biurku dorosłych. Większa, ze sporym źródłem światła, aby dobrze oświetlała cały blat. Koniecznie lampkę należy ustawiać po przeciwnej stronie, w stosunku do tego, która ręka dziecka jest dominująca. To znaczy – po prawej stronie dla malucha leworęcznego lub lewej stronie dla dziecka praworęcznego. Dzięki temu podczas nauki przy biurku pociecha nie zasłania sobie światła.
Żarówka nie powinna wystawać spod oprawy światła, ponieważ w innym wypadku oświetlenie będzie raziło w oczy. Należy także wybierać światło o barwie zimnej, które sprzyja koncentracji i pobudza.
Oświetlenie przy łóżku
Przy łóżku najlepiej sprawdza się niewielka lampka dziecięca o ciepłej barwie światła. Takie oświetlenie jest subtelne, ułatwia zasypianie, jednocześnie nie rozbudza. Ma za zadanie uspokajać i wyciszać przed snem, ale powinno umożliwić np. czytanie przed zaśnięciem.
Nie bez znaczenia pozostaje oprawa lampki oraz sama żarówka. Chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Dziecko nie powinno się oparzyć podczas przypadkowego dotknięcia. Cała zaś konstrukcja musi być na tyle lekka, by w razie ewentualnego upadku nie zaowocowała skaleczeniem czy jakimkolwiek uszkodzeniem ciała dziecka. Mimo lekkości liczy się stabilność, która z kolei chroni przed przewróceniem lampki, np. gdy jest ona ustawiona na niewielkim stoliku nocnym.
Oświetlenie główne
Na oświetlenie główne należy wybierać lampy, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Nie mogą także zwisać na długich linkach, ponieważ to ryzyko zawadzania o nie głową, chociażby podczas zabaw. Światło musi równomiernie rozświetlać cały pokój, aby był on przyjazny i funkcjonalny.
Lampka dziecięca – w zależności od spełnianych funkcji będzie oferowała inną konstrukcję oraz rozmiary. Najważniejsze jest jednak, by odpowiadała na wymagania najmłodszych domowników.