Wystrój wnętrz

Lampka nocna mała – do czego jej potrzebujemy?

Sypialnia to chyba najbardziej prywatna przestrzeń w całym domu. Odpoczywamy w niej, śpimy i regenerujemy siły po męczącym dniu w pracy. Mamy szansę się zaszyć z dala od gości lub domowników. Relaks w sypialni jest możliwy jednak tylko wtedy, gdy zadbamy o odpowiednie, wygodne wyposażenie, które równocześnie będzie funkcjonalne, dekoracyjne i pomoże zbudować nastrój przytulności. Kluczem do dobrej aranżacji w sypialni często bywa właściwe oświetlenie, a szczególnie zazwyczaj niedoceniana lampka nocna mała. Jak wybrać najlepszą? O czym pamiętać, gdy wybieramy się na zakupy? O tym opowiemy poniżej.

Lampka nocna mała – funkcje

Do czego przydaje się lampka nocna mała? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że nie jest to niezbędny element systemu oświetleniowego do sypialni. Nic bardziej mylnego.

Oczywiście podstawę oświetlenia wciąż stanowi lampa wisząca lub sufitowa, która pełni rolę głównego źródła światła w pomieszczeniu. Dzięki niej spokojnie i bez przeszkód poruszamy się po sypialni, bez obaw o bolesne upadki.

Oprócz niej niekiedy przydają się podłogowe lampy stojące, które stawia się w pobliżu fotela. Budują nastrój oraz dają wystarczająco światła do czytania lub pisania. Dodatkowo stanowią ciekawe uzupełnienie aranżacji i jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych.

A co z lampkami nocnymi? Jest to także rodzaj lamp zadaniowych do sypialni. Ich funkcją jest zapewnienie wystarczającej ilości światła do czytania w łóżku. Wiele osób przed snem z chęcią sięga po lekturę. Dzięki lampkom nocnym mogą bez przeszkód wciągać się w fabułę książki, bez konieczności wstawania z łóżka lub włączania lampy głównej. To świetny sposób na wyciszenie i relaks.

Praktyczna lampka nocna mała sprawdza się w nocy, gdy potrzebujemy wstać z łóżka. Wówczas jest ona wystarczającym źródłem światła, dzięki któremu możemy się swobodnie poruszać, bez odczuwania dyskomfortu spowodowanego zbyt jasnym oświetleniem głównym.

Lampki nocne budują nastrój i dekorują. Dają bezpieczne dla wzroku rozproszone i ciepłe światło. Ich forma z kolei wpisuje się w najmodniejsze trendy sezonu.

Typy lampek nocnych – co można wybrać?

Najbardziej klasycznym typem lampki nocnej jest oczywiście model stojący, który umieszcza się na szafce nocnej, tuż obok łóżka. Występują one w niemal dowolnych stylach i wielkościach, co pozwala łatwo dobrać właściwe rozwiązanie.

Produkty stołowe to jednak nie jedyna opcja. Spore grono zwolenników mają też kinkiety. Montuje się je na ścianie po bokach łóżka. Tego typu lampy idealnie nadają się do niewielkich sypialni, w których nie ma miejsca na specjalne stoliki lub szafki nocne. Dzięki temu, że przytwierdza się je bezpośrednio do ściany, oszczędza się cenne metry kwadratowe, bez potrzeby rezygnowania z optymalnego oświetlenia.

W ostatnich latach można zaobserwować jeszcze jeden trend. Popularnością zaczynają się cieszyć niewielkie lampy wiszące, umieszczone po obu stronach łóżka. Podobnie jak kinkiety nie zajmują cennego miejsca, a przy tym pozwalają na regulację wysokości zawieszenia.

Jak wybrać lampkę nocną? Praktyczne wskazówki

Wybór lampek nocnych powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Jeśli lubimy czytać w łóżku, znajdźmy model, który daje do tego wystarczającą ilość światła i sprawdzi się w naszej domowej przestrzeni. Mniejsze produkty nadają się natomiast do praktycznego, nieinwazyjnego, nocnego doświetlania wnętrza.

Czym się kierować, gdy wybieramy lampkę nocną? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej klosz. Lampka nocna mała powinna dawać światło rozproszone. Wybierzmy rozwiązanie, w którym, po ustawieniu na stoliku lub zawieszeniu, dolna krawędź klosza będzie się znajdowała poniżej linii wzroku osoby siedzącej na łóżku. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego efektu oślepienia.

Według klasycznej zasady lampki nocne powinny być umieszczone symetrycznie, po obu stronach łóżka. Wprowadza to ład i porządek do sypialni, a przy tym zwiększa funkcjonalność. Zatem nawet jeśli na co dzień z pomieszczenia korzysta tylko jedna osoba, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Praktyczna, wygodna i estetyczna

Nowoczesne lampki nocne przybierają rozmaite formy i wpisują się we wszystkie, popularne obecnie style. Można bez trudu znaleźć modele skandynawskie, klasyczne lub glamour. Mamy zatem pełne pole do popisu, żeby wybrać idealnie pasujące do naszych potrzeb produkty.

Lampka nocna mała przy łóżku powinna być powiązana stylistycznie z pozostałymi oprawami w sypialni. Dzięki temu tworzymy spójny i przyjemny dla oka system, który pozwala zbudować optymalny komfort oświetleniowy i przyjemny nastrój w naszej domowej przestrzeni do relaksu.

Dodaj komentarz