Wyposażenie

Lampy wiszące w sypialni – które modele się sprawdzą?

Lampy wiszące w sypialni to najbardziej uniwersalny sposób na rozświetlenie miejsca przeznaczonego do relaksu i odpoczynku nocą. Ten model oświetlenia jest również lubiany za charakter, dostępność lamp zarówno prostych i minimalistycznych, jak i zdecydowanie bardziej designerskich.

W jaki sposób dobierać konkretne propozycje oświetlenia wiszącego, aby sypialnia stała się miejscem atrakcyjnym aranżacyjnie i pozwalającym na pożądaną regenerację?

Lampy wiszące w sypialni – oświetlenie industrialne

Przyglądamy się propozycji oświetlenia industrialnego, które gości już nie tylko w typowych loftach. Mowa bowiem o modelach sprawdzających się pośród wystrojów retro, klasycznych, nowoczesnych, skandynawskich i wielu innych. Na rynku znajdujemy oświetlenie o charakterze industrialnym, ale łączące w sobie surowce dominujące w rozmaitych wystrojach. Na jakie konkretnie modele warto postawić?

Sypialnia o wystroju skandynawskim bardzo się lubi z drewnem. Przyda się tu również minimalizm i prostota, bo w takich aranżacjach liczą się harmonia, spokój, przytulność oraz funkcjonalność. Wybierzemy więc pojedyncze punkty świetlne umieszczone na drewnianej belce, zawieszonej tuż pod sufitem. Inną propozycją może być pojedyncza lampa zwisająca na długiej lince, z szerokim kloszem metalowym, którego wnętrze wypełnia przyjaźnie mieniąca się w świetle barwa złota lub miedzi. W tym kierunku pójdziemy również wtedy, gdy będziemy chcieli postawić na wnętrze bardziej eleganckie.

Sypialnie w loftach mogą się pokusić o oświetlenie industrialne, w którym to żarówka wieńcząca długą linkę nie będzie otoczona żadnym kloszem, ewentualnie ażurową konstrukcją z metalu. Jeszcze lepiej, jeśli postawimy na lampę o regulowanej długości linki, aby stworzyć odpowiednią atmosferę do czytania przed snem, korzystania z kącika wyposażonego w toaletkę, za dnia, i w porze nocnej, gdy światło nie jest już potrzebne.

Żyrandol – czy to dobre rozwiązanie?

Żyrandole kojarzą się z wieloma źródłami światła, żarówkami skierowany ku górze, obszernością, masywnością i klimatem raczej starodawnych wnętrz. Dziś jednak możemy wybierać wśród żyrandoli, które są znacznie bardziej minimalistyczne, a jednocześnie nie brakuje im wyjątkowego charakteru sprawdzającego się w sypialnianym wnętrzu.

Sypialnia glamour idealnie będzie się komponować z żyrandolem o średnim rozmiarze, za to kryształowym bądź obfitującym w szklane detale. Lampa w kolorze głębokiej czerni? Rozświetlona czerń w połączeniu z blaskiem kryształków to efekt wow, który zadowoli miłośników luksusu i przepychu.

Prostsze wersje to dwa lub trzy punkty, które rozświetlają całą sypialnię. Zamiast przepychu miejsce na unikalne połączenia materiałów lub nietypowy design. Obecnie w aranżacjach wnętrz można sobie pozwolić na niemalże wszystko, ale warto pamiętać o tym, że czasem mniej znaczy więcej, a umiar jest zawsze w cenie.

Najmodniejsze propozycje na 2022 rok

Zwróćmy uwagę na tegoroczne trendy. Lampy wiszące w sypialni, które będą się wpisywać w najpopularniejsze wystroje na 2022 rok, to przede wszystkim geometryczne kształty, duże rozmiary, kule i okręgi. Można więc wybrać wieloramienny żyrandol zakończony kulistymi kloszami. Najlepiej z mlecznego szkła lub przydymionego i kolorowego. To bowiem kolejny trend, który będzie dominował we wnętrzach w tym roku.

Nie przegapmy propozycji lamp w stylu eko. Żyrandole, w których zagoszczą elementy nie tylko drewniane, ale i wiklinowe lub papierowe klosze, będą doskonałym uzupełnieniem lekkich i naturalnych aranżacji sypialnianych.

O czym trzeba pamiętać?

Sypialnia to miejsce, które przede wszystkim służy nam do odpoczynku, regeneracji, wyciszania i pozbywania się napięcia oraz stresu nagromadzonego przez cały dzień zmagań z obowiązkami. W sypialnianym wystroju musi być więc umiar i harmonia. Dekoracyjność – tak, ale bez efektu przesycenia detalami, które odwracają uwagę i nie pozwalają się skupić na odpoczynku.

Lampy wiszące w sypialni muszą zatem spełniać rolę praktycznego oświetlenia, ozdoby wnętrza, ale i powinny się wpisywać w rolę tego pomieszczenia.

Dodaj komentarz