Wyposażenie

Nastrojowe lampki do pokoju dziecka – czym powinny się wyróżniać i jak je zrobić?

Aranżowanie pokoju dziecka to prawdziwa przyjemność, zwłaszcza gdy nasza pociecha może już i chce brać w tym aktywny udział. Wiele produktów da się oczywiście znaleźć w sklepach, choć największą frajdę przynosi chyba własnoręczne tworzenie akcesoriów, które trafią do pomieszczeń dla najmłodszych.

W dzisiejszym artykule dowiecie się, jak stworzyć piękną i nastrojową lampkę do pokoju malucha, która zachwyci małych użytkowników.

Oświetlenie w pokoju najmłodszych – jakie oprawy się przydają?

Gdy zastanawiamy się, jakie lampy powinny trafić do pokoju dla najmłodszych, nie dostaniemy jednej gotowej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od wielu zmiennych – w tym przede wszystkim od wieku dziecka.

U noworodków często rezygnuje się z centralnej lampy sufitowej, która mogłaby oślepiać bezbronnego malucha, spędzającego większość dnia w łóżeczku. W takich wnętrzach przydają się natomiast rozproszone i delikatne lampki sufitowe oraz oświetlenie boczne. U nieco starszych dzieci warto już zainwestować w lampki na biurko, jak te od Azzardo. Dzięki nim maluch będzie mógł się zająć rysowaniem i innymi kreatywnymi zabawami w bezpiecznych dla jego wzroku warunkach oświetleniowych.

W każdym pokoju dziecięcym powinna się znaleźć lampka nocna przy łóżku. Pozwala na wygodne przemieszczanie się w nocy, bez konieczności uruchamiania światła głównego, które podrażnia wzrok, przyzwyczajony do ciemności. Przydaje się też dla dzieci, które z różnych powodów boją się zasnąć przy zgaszonym świetle.

Czym musi się wyróżniać lampa do pokoju dziecka?

Lampy do pokoju dziecka, choć w założeniu spełniają podobne funkcje, jak oświetlenie w innych częściach domu (światło główne i zadaniowe), muszą jednak wyróżniać się szeregiem konkretnych cech, gwarantujących bezpieczeństwo dla najmłodszych użytkowników.

Przede wszystkim, lampy dla dzieci powinny być wykonane z materiałów naturalnych, bez sztucznych lub toksycznych dodatków. Warto podczas zakupu dokładnie sprawdzić certyfikaty i oznaczenia na produkcie, by mieć pewność, że nie będzie on zagrożeniem dla najmłodszych.

Ponadto, w pokojach całkiem małych dzieci nie powinno się umieszczać lamp z ostrymi krawędziami ani tym bardziej drobnymi elementami, które mogą zostać zdemontowane i połknięte przez ciekawskich, młodych odkrywców.

W końcu trzeba skoncentrować się na konstrukcjach oświetleniowych, w których źródło światła jest dobrze ukryte, a zewnętrzna osłona lampy nie nagrzewa się mocno. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko oparzenia przy dotknięciu powierzchni lampy przez malucha.

Pomysły na udekorowanie lamp do pokoju malucha

Lampy w pokoju dziecięcym mają być praktyczne, choć mogą pełnić równocześnie inną funkcję. Wiele z nich staje się efektownymi dekoracjami. Da się znaleźć gotowe produkty oświetleniowe, przeznaczone właśnie dla najmłodszych. Większą frajdę daje jednak stworzenie detali ozdobnych na lampy we własnym zakresie.

Co można zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest udekorowanie lampy – papierowej kuli. W tym przypadku wystarczy tylko zaopatrzyć się w wielobarwne paski z papieru, które nakleja się na powierzchnię fabrycznej osłony, by ją spersonalizować lub odświeżyć. Można również namalować coś na jej powierzchni albo ozdobić ją wielobarwnymi naklejkami z ulubionymi bohaterami dziecięcych opowieści

Inną opcją jest stworzenie własnych osłon źródeł światła. Abażury DIT zyskują obecnie wielką popularność. Chętnie wprowadza się je nie tylko we wnętrzach dla dzieci, ale też w innych częściach domu. Wystarczy tylko zdjąć tkaninę ze starej osłony i wymienić ją na nową – w preferowanym kolorze i wzorach. Do dolnej krawędzi można doczepić rozmaite drobne elementy dekoracyjne z papieru lub tkanin.

Opcji jest naprawdę wiele – wystarczy tylko obudzić swoją kreatywność.

Pokój dziecka – pięknie oświetlony i w pełni bezpieczny

Piękne lampy w pokoju dziecka równocześnie zapewniają światło i dekorują przestrzeń. Stanowią jeden z kluczowych elementów wystroju. Warto zatem zadbać o to, by były w pełni bezpieczne i praktyczne, a także udekorować je w ciekawy sposób wspólnie z dziećmi – taka zabawa będzie nie tylko bardzo przyjemna, ale też da wszystkim sporo satysfakcji.

Dodaj komentarz