Wyposażenie

Ogrzewanie podłogowe do domu – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Komfort cieplny przekłada się na dobre samopoczucie i zdrowie wszystkich domowników. Dlatego należy stosować odpowiednie grzejniki, dzięki którym w każdym wnętrzu będzie zawsze panować optymalna temperatura.

Do tego celu coraz częściej wykorzystuje się praktyczne ogrzewanie podłogowe. Jeśli zastanawiasz się, jak działają takie rozwiązania i jaki produkt najlepiej wybrać, by móc cieszyć się przyjemnie ciepłą podłogą, zapraszamy do dalszej lektury.

Ogrzewanie podłogowe do domu – różne typy instalacji

Ogrzewanie podłogowe w domach staje się powoli jednym ze standardów nowoczesnego budownictwa. Zazwyczaj bywa już planowane na etapie wznoszenia budynku. Można również podjąć decyzję o wprowadzeniu takiego udogodnienia już w trakcie eksploatacji, zwłaszcza gdy zamierza się przeprowadzić większy remont.

Do dyspozycji są dwa typy ogrzewania podłogowego:

  • ogrzewanie podłogowe wodne,

  • ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Pierwsze z nich wymaga nieco większych prac adaptacyjno-remontowych, gdyż pod podłogą układa się cienkie rurki, w których następnie będzie krążyć woda, rozprowadzana przy pomocy specjalnej pompy. To właśnie ta woda przekazuje ciepło do podłogi, a później do całego pomieszczenia. Ułożenie tego typu instalacji, a później wykończenie podłogi jest dość czasochłonne i wymaga sporo pracy, by móc cieszyć się z przyjemnie ciepłej podłogi.

Inne rozwiązanie to maty lub folie grzewcze, które rozkłada się pod wierzchnią warstwą podłogi i podpina do domowej instalacji elektrycznej. W tym przypadku zakres prac adaptacyjnych jest znacznie mniejszy, więc ogrzewanie elektryczne bez trudu wprowadza się do pomieszczeń już zamieszkanych.

W jakich wnętrzach stosuje się ogrzewanie podłogowe do domu?

Ogrzewanie podłogowe do domu może posłużyć jako rozwiązanie samodzielne lub wspierające działanie innych źródeł ciepła, na przykład grzejników włączonych do instalacji centralnego ogrzewania lub samodzielnych promienników.

Układa się je w całych mieszkaniach lub domach albo tylko w wybranych częściach. Chętnie wprowadza się je do łazienek, w których komfort ciepłej podłogi jest szczególnie mile widziany.

Zalety ogrzewania podłogowego

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe? Przede wszystkim to sposób na znaczące podniesienie komfortu dla użytkowników danej przestrzeni. Podłoga jest równomiernie ciepła i przyjemna, a rozkład temperatur jest wręcz optymalny dla dobrego samopoczucia.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest niezmiernie proste. Wykorzystuje się do tego niewielki panel albo programuje konkretne parametry, a termostat pilnuje, by we wnętrzu panowały zawsze odpowiednie warunki.

W końcu ogrzewanie podłogowe do domu niemal w całości chowa się pod powierzchnią podłogi, dzięki czemu znikają nieestetyczne przewody i rury, a wnętrze staje się znacznie bardziej ustawne.

Ogrzewanie podłogowe do domu – sposób na komfort cieplny we wnętrzach

Ogrzewanie podłogowe cieszy się wielką popularnością, a intensywny rozwój technologii sprawia, że jest to rozwiązanie coraz bardziej ekonomiczne i przyjazne dla użytkowników. Okazuje się zatem, że przyjemnie ciepła podłoga to komfort, na który naprawdę warto sobie pozwolić.

Dodaj komentarz