Budowa domu

Ogrzewanie podłogowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie podłogowe to jeden z chętnie wybieranych systemów grzewczych. Ma wiele zalet, choć nie brakuje kilku wad. To rozwiązanie sprawdzi się jednak w mieszkaniach i domach alergików, choć nie tylko.

Kiedy warto postawić na podłogówkę? Jakie zalety niesie ze sobą wybór takiego sposobu ogrzewania domowych pomieszczeń?

Ogrzewanie podłogowe – zdrowe dla alergików

Sezon grzewczy jest najbardziej uciążliwy dla alergików, osób zmagających się z astmą lub schorzeniami reumatycznymi. Unoszący się w powietrzu kurz jest bowiem pełen alergenów, które nasilają pojawiające się objawy.

Taka sytuacja jest niemożliwa do uniknięcia, gdy zastosowano ogrzewanie konwekcyjne, w którym dochodzi do cyrkulacji nagrzanego powietrza. Systemy grzewcze umieszczane pod podłogą są zatem doskonałą alternatywą dla alergików. Dlaczego?

Podłogówka sprawia, że w pomieszczeniu nie unosi się powietrze wraz z mnóstwem alergenów. Panuje tu niższa temperatura i większa wilgotność względna. Komfort przebywania w takich wnętrzach jest znacznie większy niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Nowoczesne systemy podłogowe, które można znaleźć w ofercie https://econovli.pl/, to dodatkowo możliwość oszczędności, nawet do 12% rocznie w stosunku do budżetu przeznaczonego na opłaty za ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami.

Swobodna aranżacja wnętrz

Niektórzy nie przepadają za klasycznymi grzejnikami, mimo coraz to ciekawszej estetyki nowoczesnych produktów. Chodzi bowiem głównie o konieczność wygospodarowania miejsca na taki grzejnik, zwykle na ścianie. Trzeba zatem pozostawić wolną przestrzeń, aby grzejnik efektywnie pracował i rozprowadzał ciepło po całym pomieszczeniu.

W przypadku ogrzewania podłogowego, czyli systemu umieszczonego w całości pod podłogą, powyższy problem przestaje istnieć. Każdy wolny kąt można dowolnie zagospodarować, uzyskując wymarzoną aranżację. Wnętrza, które nie oferują zbyt wiele wolnego miejsca, tym bardziej skorzystają na podłogówce.

Równomierne rozprowadzanie temperatury

Podłogówka zaspokoi potrzeby użytkowników, którzy dotąd zmagali się z różnicami temperatur występującymi w pomieszczeniach. Konwekcyjne ogrzewanie sprawia bowiem, że zwykle przy podłodze jest zimniej niż na wysokości głowy. To mało komfortowe, dla typowych zmarzluchów za to odbijające się na pogorszonym samopoczuciu i łatwiej zajmujących infekcjach.

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu temperatura przy stopach jest bardzo przyjemna, ale też wnętrze nie staje się suche i nieprzyjemne. Na wyższych poziomach jest równie ciepło i komfortowo.

Ten atut wiąże się z wymienionymi oszczędnościami. Można obniżyć temperaturę nawet o 2 stopnie Celsjusza, nie tracąc na komforcie termicznym, ale zyskując na mniejszym poborze energii elektrycznej.

Jeśli liczy się dla nas stworzenie pomieszczeń o wymarzonej aranżacji, z wykorzystaniem każdej wolnej przestrzeni, jeśli chcemy dodatkowo oszczędzać i cieszyć się przyjemnym ciepłem, ogrzewanie podłogowe będzie świetnym wyborem.

Dodaj komentarz