Inne

Oświetlenie energooszczędne – jakie rozwiązania warto zastosować?

Lampy w każdym pomieszczeniu są niezbędne. Spełniają funkcje praktyczne i dekoracyjne. Oświetlając domowe przestrzenie użytkownicy liczą jednak nie tylko na funkcjonalność, ale i niższe rachunki za prąd. Jakie rozwiązania warto zastosować, aby oświetlenie energooszczędne szło w parze z najważniejszymi funkcjami? Podpowiadamy, co oferuje rynek.

Oświetlenie energooszczędne – żarówki LED

Technologia LED-owa na stałe wkroczyła do naszej codzienności. Niemalże wszędzie korzystamy z żarówek LED-owych, ponieważ oferują o wiele większą trwałość od tradycyjnych. Są również bardziej żywotne, a co najważniejsze, o wiele oszczędniejsze. Chętnie uwzględniamy je także w aranżacji wnętrz, ponieważ mogą zaoferować barwne światło, co sprzyja budowaniu atmosfery dowolnego rodzaju.

Oświetlenie energooszczędne z LED-ami to sposób na zmniejszenie rachunków za prąd, choć różnice widoczne są zwykle dopiero po dłuższym okresie użytkowania. Na LED-y warto się decydować także z innych powodów. Dużym atutem jest to, że od razu po włączeniu osiągają niemalże pełną moc świecenia, nie tak jak w przypadku dawnych odpowiedników, kiedy to trzeba było chwilę poczekać, aż rozświetli się pokój.

LED-y pod względem barwy i mocy świecenia można dobrać do funkcji danego pomieszczenia. W biurze wybierając białe światło zimne, które sprzyja koncentracji, a w sypialni – ciepłe białe, aby łatwiej się zrelaksować i zasnąć. Ponadto żarówki LED-owe nagrzewają się w niewielkim stopniu, dzięki czemu są bezpieczne podczas użytkowania.

Sterowanie Wi-Fi

Oświetlenie LED-owe idzie w parze z technologią Wi-Fi. Aby oszczędzić można postawić na żarówki Wi-Fi, czyli sterowane za pomocą aplikacji zainstalowanej w urządzeniu mobilnym oraz technologii, którą doskonale znamy, bo korzystamy z niej codziennie, np. pracując przy komputerze. Funkcjonalność tego rozwiązania polega na tym, że można bez wstawania z kanapy zmieniać natężenie światła, jego barwę, ale i zadecydować o tym, która lampa zostanie włączona bądź wyłączona.

Na co dzień tak naprawdę nie potrzebujemy maksymalnego natężenia światła. Niewielka zmiana nie jest widoczna, za to odczuwalna względem poboru mocy elektrycznej. Oświetlenie energooszczędne lubi się z żarówkami Wi-Fi.

Włączniki dotykowe

Do systemów, a właściwie produktów wpływających na oszczędności, zalicza się także włączniki dotykowe. Mają one postać szklanych paneli. Największym atutem jest możliwość sterowania, trzymając w ręce pilot. Ta sama wygoda, co w przypadku żarówek Wi-Fi. Co więcej, włączniki zdalnie sterowane pozwalają na zarządzanie również innymi systemami, np. roletami zewnętrznymi lub klimatyzacją, a o oznacza jeszcze większą funkcjonalność.

Jeśli liczymy na niższe rachunki za prąd, wygodę użytkowania lamp w poszczególnych pomieszczeniach, ale i estetykę, postawmy na oświetlenie energooszczędne, a wśród niego powyższe propozycje. Nie zawiedziemy się, domownicy docenią komfort korzystania z oświetlenia oraz dopracowaną aranżację wnętrz.

Dodaj komentarz