Wystrój wnętrz

Plafon – wielofunkcyjna i uniwersalna lampa do każdego wnętrza

Niegdyś kojarzone z obiektami użyteczności publicznej, dziś goszczące w biurach, domach i mieszkaniach. Plafony to lampy o długiej historii, które przeszły dużą metamorfozę. Z nijakich, prostych i mało estetycznych stały się praktyczne i dekoracyjne. Dostępne w tak różnych kształtach, formach i modelach, że nie sposób oderwać od nich oczu.

Co sprawia, że plafony nadają się do zastosowania w dowolnym wnętrzu? Jak sprawić, by pomieszczenie lub przestrzeń uczyniły elegancką i praktyczną?

Uniwersalne oświetlenie

Uniwersalizm plafonów kryje się w dużej mierze w ich konstrukcji. Są niemalże płaskie, a nawet dość rozbudowane konstrukcje przylegają do sufitu. Dzięki temu można je zamontować zarówno w przestronnych i wysokich pomieszczeniach, jak i tych małych, niskich i niewymiarowych. W tych pierwszych wystarczy wybrać kilka punktów świetlnych i odpowiednio je rozmieścić, aby uzyskać równomierne oświetlenie i ciekawy efekt wizualny. W małych lub niskich pomieszczeniach sprawdzi się zaś jedna płaska lampa, która nie zabierze zbędnie ograniczonej przestrzeni.

Plafony są uniwersalne również pod względem miejsc, w których można je zamontować. Sprawdzają się nie tylko umieszczone na suficie, ale i na ścianie. Spełniają zatem rolę oświetlenia głównego bądź punktowego i dekoracyjnego. Modele, które nadają się do takich zastosowań, oferuje sklep https://lampy.it/.

Poprawa proporcji

Zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowych można spotkać pomieszczenia bądź przestrzenie, których wymiary nie są proporcjonalne. Mowa chociażby o długich i wąskich korytarzach, nietypowych przedpokojach, które dodatkowo zwykle stają się ciemne i niewygodne w codziennym użytkowaniu.

Dzięki plafonom można poprawić proporcje takich miejsc. Plafon zamontowany na ścianie w przedpokoju nie przeszkadza podczas poruszania się domowników, za to odpowiednio umiejscowiony, uwzględniając również dopasowaną liczbę takich punktów świetlnych, optycznie zmienia to miejsce. Staje się ono bardziej proporcjonalne, przyjazne i oczywiście zapewnia komfort korzystania z niego. Podobnie rzecz się ma z pomieszczeniami o nietypowych kształtach, bardzo małymi łazienkami lub schodami.

Plafon w poszczególnych pomieszczeniach

Plafonowi możemy dać szansę w każdym pomieszczeniu, nawet tym najbardziej nietypowym. Ta lampa sprawdzi się w łazience umieszczona na suficie lub nad lustrem. Płaska konstrukcja i mleczny klosz, który łagodzi wiązkę światła, wystarczająco dobrze oświetla łazienkę. Do tego minimalistyczny, prosty, a zarazem elegancki model ozdobi to specyficzne wnętrze.

W kuchni plafon zagra rolę oświetlenia głównego. Tę samą funkcję może spełniać w salonie, kuchni i jadalni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by było to światło główne w sypialni, a nawet źródło światła punktowego.

Wyjątkowa ozdoba

Wśród plafonów znajdujemy modele skromne i bardzo proste, idealne do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, surowych lub industrialnych. Oświetlenie to w geometrycznym kształcie, niekoniecznie owalu bądź okręgu, z LED-owymi źródłami światła i błyszczącą podstawą metalową, przyozdobi wnętrza eleganckie. Dodatek szklanych elementów lub mieniących się w słońcu kryształków to wybór idealny do aranżacji w stylu glamour.

Jeśli liczymy na estetykę wraz z maksymalną funkcjonalnością, możemy postawić na plafon o klasycznej podstawie, lecz z kilkoma punktami świetlnymi, które uda się ustawić w wybranym kierunku.

W oświetleniu szukamy funkcjonalności, wygody użytkowania i estetyki. Plafony są odpowiedzią na tak sformułowane wymogi i oczekiwania.

Dodaj komentarz