Pokoje dziecięce dla dziewczynek i chłopców - jak je urządzić
Budowa domu, Wystrój wnętrz

Pokoje dziecięce dla dziewczynek i chłopców – jak je urządzić?

Zaaranżowanie wspólnego pokoju dla rodzeństwa zawsze stanowi duże wyzwanie. To jest tym większe, jeśli uwzględnimy pokoje dziecięce dla dziewczynek i chłopców. Jak połączyć cechy królestwa dla księżniczki z przestrzenią przeznaczona dla małego piłkarza, strażaka albo policjanta. 

Urządzając takie wnętrze, rodzice muszą wykazać się nie lada pomysłowością. Inspiracje podczas aranżacji można czerpać z gotowych, dostępnych na rynku rozwiązań. Już nie raz udowodniono w nich, że wspólne pokoje dziecięce dla dziewczynek i chłopców mogą być nie tylko przyjemne dla oka, ale również funkcjonalne i spełniające oczekiwania swoich użytkowników.

Prywatna przestrzeń dla każdego z rodzeństwa

Planując pokoje dziecięce dla dziewczynek i chłopców, nie można zapomnieć o potrzebach żadnego z nich. Dlatego tak istotne staje się wydzielenie choć niewielkiej powierzchni dla każdego z dzieci. Ta będzie ich prywatnym miejscem, azylem, przestrzenią na wyłączność. Takie miejsce będzie można zaaranżować zgodnie z oczekiwaniami dziecka i dopasować do jego gustu, uwzględniając przy tym ulubione kolory i realizowane na co dzień pasje. Dzięki temu nawet w niedużym pokoju znajdzie się prywatna strefa na wyłączność dla każdego z rodzeństwa. Wystarczy wygospodarować na ten cel miejsce nad łóżkiem i tuż obok niego. A jeśli dzieci śpią na łóżku piętrowym? – Cóż, to nawet lepiej. Dzięki temu każde z nich zyska jeszcze więcej intymności, bo miejsca do spania, choć połączone, będą też wyraźnie oddzielone wizualnie na dwie niezależne przestrzenie.

Różowe pokoje dziecięce dla dziewczynek i niebieskie dla chłopców

O ile wybór koloru do wnętrza, które będzie użytkowana przez jedną pociechę, nie stanowi zazwyczaj problemu, o tyle w przypadku pomieszczenia przeznaczonego dla rodzeństwa może być już nieco inaczej. Konflikt może narastać, jeśli pociechy nie potrafią wspólnie wybrać barwy, która spełniałaby oczekiwania zarówno jednego, jak i drugiego. Świetnym rozwiązaniem takiego problemu jest wizualne wydzielenie we wnętrzu odrębnych przestrzeni za pomocą dwóch kolorów. Miejsce najczęściej użytkowane przez dziewczynkę (niezależnie od tego, czy będzie to przestrzeń do spania, nauki, czy zabawy) może zostać utrzymana w jej ulubionej kolorystyce, a miejsce dla chłopca w barwach, które wpisują się w jego oczekiwania. Współczesne aranżacje bardzo często dzielą przestrzeń za pomocą kolorów. Dlaczego więc nie zrobić tego w pokoju przeznaczonym dla dzieci?

Wybieramy dekoracje i dodatki

Pokoje dziecięce dla dziewczynek różnią się trochę od tych chłopięcych również za pomocą dodatków. Rozpięty nad łóżkiem baldachim, dekoracyjne girlandy, czy naklejki ścienne z ulubioną bajkową księżniczką z pewnością uradują córkę, ale nie koniecznie syna. Dlatego dodatki, które wpisują się w oczekiwania każdego dziecka, również warto wkomponować w przestrzeń, która została mu już przypisana. Wystrój przestrzeni przypisanej do każdego z rodzeństwa będzie zależeć przede wszystkim od jego zainteresowań. Dzięki temu pociecha będzie się z nią bardziej utożsamiać i chętniej w niej przebywać.

Wspólne pokoje dla dziewczynek i chłopców nie wcale nie muszą być mniej funkcjonalne od odrębnych pomieszczeń. Warto zaaranżować je z głową, uwzględniając potrzeby każdego z dzieci.

Dodaj komentarz