Półwysep kuchenny czy wyspa - najlepsze rozwiązania dla Twojego domu
Wyposażenie

Półwysep kuchenny czy wyspa – najlepsze rozwiązania dla Twojego domu

W kuchni otwartej na salon warto wyznaczyć granicę, która wizualnie oddzieli oba pomieszczenia. Do tego celu doskonale sprawdza się półwysep kuchenny albo wyspa. Są to elementy bardzo chętnie wprowadzane do współczesnych aranżacji i bardzo modne. Poza aspektem estetycznym mają też znaczenie praktyczne.

Decydując się na otwarte wnętrze, które łączy w sobie funkcje kuchni i salonu i chcąc oddzielić obie przestrzenie, należy zdecydować, co sprawdzi się w konkretnym przypadku lepiej – półwysep kuchenny czy wyspa. Oba rozwiązania mają bowiem swoje zalety, ale nie zawsze mogą zostać zastosowane.

Wyspa kuchenna – największe zalety oraz wady

Wyspa cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów oraz projektantów wnętrz. Raz po raz pojawia się w nowo aranżowanych pomieszczeniach i trudno się temu dziwić. Korzyści, jakie może dać domownikom, jest bowiem bardzo dużo.

Zaletą wyspy jest swobodny dostęp do blatu roboczego z każdej strony. To znacznie podnosi funkcjonalność wnętrza i ułatwia przygotowywanie posiłków. Sprawia też, że kuchnia nie robi się zatłoczona, kiedy w gotowaniu uczestniczy więcej osób. Dzięki temu wspólnym przygotowywaniem posiłków mogą zająć się wszyscy członkowie rodziny albo grupa przyjaciół.

Należy jednak pamiętać, że wyspa kuchenna sprawdzi się doskonale w większych wnętrzach. W mieszkaniach o małym metrażu mogłaby za bardzo ograniczyć przestrzeń i utrudniać komunikację. Dlatego nie jest rozwiązaniem odpowiednim do każdego wnętrza.

Półwysep kuchenny – jakie daje korzyści?

Choć półwysep kuchenny nie umożliwia dostępu do blatu roboczego z każdej strony, to również może znacząco poprawić funkcjonalność kuchni. Poza tym, że oddziela ją od salonu i stanowi wyraźną granicę pomiędzy dwoma pomieszczeniami, to zamyka też wizualnie jej przestrzeń i sprawia, że to, co znajduje się za nim, jest niewidoczne dla gości przebywających w salonie.

Półwysep kuchenny doskonale sprawdza się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i zdecydowanie mniejszych, w których trudno byłoby zmieścić wyspę. Właśnie dlatego stanowi dla niej doskonałą alternatywę. Świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych, a także w blokach mieszkalnych, gdzie metraż jest zwykle zdecydowanie mniejszy. Jest więc rozwiązaniem dostępnym niemal dla każdego, pod warunkiem, że aranżację z jego udziałem umożliwia układ wnętrza.

Co łączy półwysep kuchenny oraz wyspę?

Warto też zwrócić uwagę, że półwysep i wyspa mają wiele cech wspólnych. Zarówno jeden, jak i drugi mebel, jeśli ustawimy przy nim wygodne krzesła i zadbamy o odpowiednio duży blat, może posłużyć jako miejsce do spożywania posiłków. W ten sposób można zaaranżować minijadalnię i w niektórych przypadkach całkowicie zrezygnować ze stołu. Kolejną cechą wspólną jest dodatkowa przestrzeń, w której można umieścić szafki kuchenne. Pod półwyspem i wsypą jest zwykle sporo miejsca, które można zagospodarować w ten sposób.

Zarówno półwysep kuchenny, jak i wyspa uatrakcyjnia przestrzeń kuchni i stanowi ciekawy akcent aranżacyjny. A ponieważ znajduje się w reprezentacyjnej części dziennej, musi cechować się estetycznym wyglądem.

Dodaj komentarz