Wystrój wnętrz

Salon w stylu ikea – jak go urządzić?

Salon w stylu ikea to pomysł na wnętrze przytulne, przestronne, jasne i minimalistyczne. Mowa bowiem o aranżacji skandynawskiej. Produkty ikea wpisują się w takie wystroje wprost idealnie, bo mamy przecież do czynienia z marką z północnych regionów.

Co powinno się znaleźć w tak urządzanym salonie? Czym charakteryzuje się aranżacja skandynawska?

Salon w stylu ikea – jasno i przestronnie

W regionach na północy Europy nie można liczyć na zbyt wiele światła naturalnego. To dlatego tamtejsi mieszkańcy stawiają na wnętrza z dużymi oknami, wieloma przeszkleniami i sporą liczbą lamp. Światło sztuczne przydaje się bowiem już za dnia.

Ten trend jest cały czas modny w polskich wnętrzach. W mieszkaniach i w domach, w których stawia się na funkcjonalność, prostotę i stonowane, choć charakterystyczne dekoracje. Salon w stylu ikea musi być zatem jak najbardziej jasny i przestronny, aby zapewniał pełen komfort korzystania z niego.

Lubiana kolorystyka

Aranżacje skandynawskie to przede wszystkim paleta pastelowych barw. Dominują tu biele, szarości i beże, ale wyrazistsze barwy są pożądane wśród akcentów. Żółty, zielony, niebieski, a nawet różowy czy pomarańczowy dodają wnętrzom świeżości. Sprawiają, że są one bardziej przyjazne, radosne i oczywiście atrakcyjne dla domowników.

Wśród skandynawskich propozycji można znaleźć style dark lagom oraz japandi. W dark lagom dominują barwy głębokie, choć w niewielkich ilościach. Warto przyjrzeć się takiemu wystrojowi, ponieważ umiejętnie i w niewielkiej dawce zastosowane odcienie czerni, granatu, fioletu czy butelkowej zieleni potrafią przynieść efekt wnętrza relaksującego i kojącego.

Nie będą zawiedzeni także ci, którzy wolą wersję bliższą typowej aranżacji skandynawskiej, lecz z miejscem na trochę egzotyki. Salon w stylu ikea z japońskimi akcentami? Przed nami styl japandi, który szybko pokochaliśmy za harmonię, naturalne surowce i dużą funkcjonalność.

Urządzając salon w takim klimacie warto uwzględnić tegoroczny kolor, który będzie dominował wśród wystrojów. Chodzi o Veri Peri czyli połączenie niebieskiego i fioletu. Ten rok upłynie pod znakiem wszystkich odcieni fioletów i barw niebieskich wpadających w tę właśnie tonację.

Prostota i minimalizm

Minimalizm i prostota to dwie cechy, które są charakterystyczne dla skandynawskich wystrojów. Ikea hołduje elementom wyposażenia łatwym w użytkowaniu, prostym w składaniu, estetycznym, lekkim, nieprzytłaczającym wnętrz. W tak tworzonym salonie zastosujemy zatem niskie i pojemne komody, skromne lampy podłogowe, które rozświetlą całe pomieszczenie, szafy na niewielkich nóżkach, a to wszystko w przyjemnych dla oka barwach.

Oświetlenie ikea

Nie obejdzie się bez właściwie dobranego oświetlenia. Wybierając się do ikei można być pewnym, że zaskoczy nas różnorodność wspomnianych lamp podłogowych. Dostępne są bowiem modele proste i skromne, eleganckie, z obszernymi kloszami, w tym z papieru, a także te ze źródłami światła umieszczonymi na daleko sięgających wysięgnikach.

Takie propozycje wpływają na niemalże nieograniczoną paletę pod względem możliwości urządzania salonu. Lampa podłogowa może być bowiem zarówno praktyczna, jak i niezwykle dekoracyjna. Jej walory estetyczne podkreśli ustawienie w niedalekiej odległości od okna bądź w miejscu, w którym będzie zwracała na siebie uwagę.

Salon w stylu ikea będzie uniwersalny pod względem swojego charakteru, funkcjonalny, przytulny i z powodzeniem znajdzie się w nim miejsce na detale, które spełnią oczekiwania wszystkich domowników.

Dodaj komentarz