Sposób na funkcjonalny ogród
Wokół domu

Sposób na funkcjonalny ogród

Jak zaaranżować przestrzeń wokół domu? Na to pytanie każdy z nas może odpowiedzieć inaczej. Inne są przecież oczekiwania oraz gusta, a przede wszystkim możliwości. Wiele zależy też od warunków panujących na określonej nieruchomości. Niezależnie od tych różnic należy jednak pamiętać, że przestrzeń powinna być funkcjonalna i wygodna dla użytkowników. Jak to osiągnąć?

Planując przydomową przestrzeń, należy uwzględnić w niej kilka istotnych elementów. Ich wygląd może być kwestią indywidualnych preferencji, ale ich brak może wpłynąć negatywnie na użyteczność posesji i komfort korzystania z nieruchomości. Dlatego warto sprawdzić, o czym nie wolno nam zapomnieć i uwzględnić wymienione niżej elementy we własnych planach aranżacyjnych.

Miejsce do wypoczynku

Czym byłby przydomowy ogród, gdyby nie było w nim wygodnych mebli, na których można odpocząć w wolne popołudnie, czy niedzielny poranek? Prawdopodobnie byłaby to przestrzeń, której trzeba poświęcać sporo pracy, ale nie przynosząca w zamian żadnej radości. Tymczasem nawet nieduże meble ogrodowe ustawione na tarasie albo bezpośrednio w ogrodzie mogą stworzyć przyjemną przestrzeń do odpoczynku i spotkań ze znajomymi lub w gronie rodzinnym.

Szeroki wybór mebli dostępnych sklepie https://bazkar.pl sprosta nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Znajdziemy tam duże zestawy z narożnikami i fotelami albo całkiem niewielkie, przeznaczone dla dwóch osób. Można też zdecydować się na meble modułowe. Ich zaletą jest możliwość modyfikacji mebli i przekształcania ich zgodnie z aktualnymi potrzebami. Raz może to być  duża sofa, kiedy indziej niewielki fotel.

Oświetlenie

W funkcjonalnym ogrodzie nie może zabraknąć też oświetlenia. Poruszanie się po nieoświetlonej posesji jest nie tylko trudne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Co więcej, nie powinno ograniczać się do jednej oprawy oświetleniowej. Ważne jest to, by odpowiednio oświetlić każdą wydzieloną na terenie posesji strefę, a rodzaj opraw uzależnić od pełnionej przez nią funkcji. Co to dokładnie oznacza? Między innymi to, że oświetlenia nie może zabraknąć w strefie przeznaczonej do wypoczynku, ale także na terenie podjazdu oraz w strefie wejścia do domu. Dobrze jest też zaplanować rozmieszczenie opraw oświetleniowych na terenie ogrodu wzdłuż najczęściej uczęszczanych ścieżek. Wielu inwestorów decyduje się też na montaż zewnętrznych kinkietów na elewacji domu, dzięki czemu budynek prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Alternatywą dla kinkietów mogą być oprawy montowane w podbitce dachu.

Przechowywanie

Kolejną istotną kwestią jest wygospodarowanie miejsca, które posłuży do przechowywania ogrodowych narzędzi oraz chemii przeznaczonej do pielęgnacji roślin. To może być osobny budynek, na przykład nieduża drewutnia, szopka lub garaż, jak również ogrodowa skrzynia lub szafa narzędziowa. Ważne by przedmioty, które są niebezpieczne lub mogą ulec zniszczeniu, zostały właściwie zabezpieczone.

Do przechowywania mogą również służyć wielofunkcyjne, ogrodowe meble. Nietrudno podać ich przykłady, bo na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Stoliki albo pufy ze schowkiem, lodówki ogrodowe, które mogą jednocześnie służyć jako miejsce przechowywania i wiele innych. W takich schowkach z powodzeniem pomieszczą się czasopisma, których lektura umili czas spędzony w ogrodzie, ciepłe koce albo zabawki dla dzieci.

Pamiętając o wszystkich z wymienionych wyżej elementach, można zbudować użyteczną i wygodną przestrzeń. Jeśli dodatkowo gospodarze zadbają o obecność ulubionych roślin, z pewnością spędzą w ogrodzie wiele przyjemnych chwil.

Dodaj komentarz