Stylowe zasłony do salonu - kilka praktycznych wskazówek
Wystrój wnętrz

Stylowe zasłony do salonu – kilka praktycznych wskazówek

Reprezentacyjną część domu można urządzić na wiele sposobów. Efektownie może wyglądać w niej surowy styl industrialny, jak również klasyczny, w którym pojawią się stylowe zasłony do salonu. Sposób aranżacji zależy przede wszystkim od oczekiwań użytkowników i rezultatu, jaki chcą osiągnąć. Bez wątpienia jednak takie wnętrza, w których pojawiają się zasłony, a więc bardziej przytulne i ciepłe mają wiele zalet.

Salon powinien zachęcać swoim wyglądem i stwarzać komfortowe warunki do wypoczynku oraz przyjmowania gości. Planując jego aranżację, warto zwrócić uwagę na spójność wystroju i detale. Ważnym elementem dekoracyjnym mogą być stylowe zasłony do salonu. Szeroki wybór tkanin, z jakich są wykonywane, ich koloru, kroju oraz sposobu upięcia sprawia, że mamy w czym wybierać.

Przede wszystkim określmy ich funkcje

Zanim przejdziemy do wybierania zasłon, zastanówmy się, do czego będą nam potrzebne. Czy ich jedyną rolą ma być zdobienie wnętrza, czy będą spełniały też funkcje praktyczne? Jeżeli zależy nam na tym, by mogły zaciemniać wnętrze, będziemy musieli zdecydować się na zasłony z grubej tkaniny. A jeśli ważne są dla nas wyłącznie ich walory dekoracyjne, możemy wybrać zdecydowanie lżejszy, prześwitujący materiał. W wielu przypadkach zasłony będą zastępowały żaluzje albo rolety. Można też postawić na montaż jednych i drugich albo połączyć zasłony z firaną.

Stylowe zasłony do salonu powinny odzwierciedlać styl aranżacyjny mieszkania. Mogą wyróżniać się na tle całego wystroju i stanowić wyraźny akcent, który będzie przyciągał naszą uwagę albo być tłem dla innych, ciekawszych elementów wnętrza. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, muszą jednak dobrze komponować się z całością i budować wraz z nią spójną pod względem wizualnym całość.

Decydujemy o sposobie montażu

Na atrakcyjność wnętrza będzie też wpływać sposób montażu zasłon. Popularne w ostatnich latach są zasłony dekoracyjne na przelotkach, czyli drewnianych albo metalowych kółkach. Zdecydowanie bardziej nowocześnie wyglądają kółka metalowe. Drewniane natomiast pozwalają na stworzenie klimatycznego nastroju i pasują do wnętrz w stylu rustykalnym, prowansalskim, klasycznym oraz kolonialnym. Warto zwrócić uwagę na to, by przelotki dobrze komponowały się z karniszem, na którym będą montowane. Najbardziej estetycznie wyglądają przelotki korespondujące z barwą i rodzajem surowca, z jakiego został wykonany karnisz.

Alternatywą dla metalowych i drewnianych kółek są szelki. Wyposażone w nie stylowe zasłony do salonu również mogą wyglądać bardzo efektownie. Wystarczy założyć je na rurkę karnisza i gotowe! Z kolei zasłony na taśmie marszczonej wymagają do montażu haczyków albo żabek. Specjalna taśma, którą wszywa się w ich górną krawędź, pozwala na ich marszczenie.

Modnym sposobem na udekorowanie wnętrza są zasłony panelowe. Montuje się je na szynie, którą można przymocować do sufitu, ściany albo okiennej wnęki. W przypadku tych tkanin nie ma marszczenia, a cechą charakterystyczną jest lekki obciążnik wszyty u dołu tkaniny, dzięki któremu ta pozostaje idealnie prosta.

Jak wybierać stylowe zasłony do salonu?

Szeroki asortyment zasłon powinien pomóc nam w wyborze. Będzie on zależał przede wszystkim od osobistych preferencji oraz warunków, jakie stwarza konkretne wnętrze. Podejmując decyzję o ich zakupie, powinniśmy zmierzyć szerokość okna oraz wysokość od karnisza lub szyny do miejsca, w którym ma się kończyć tkanina. Jeśli dokładnie zmierzymy przestrzeń, w której ma zawisnąć dekoracja okienna, stylowe zasłony do salonu będą efektowną ozdobą wnętrza.

Dodaj komentarz