Budowa domu

Systemy grzewcze, które sprawdzą się w małych mieszkaniach

Nowoczesne systemy grzewcze mają na celu podnosić komfort termiczny. Stawiając na nie, liczymy na oszczędności i wygodę użytkowania. Nie zapominamy o estetyce, bo nawet urządzenia grzewcze chcemy dopasować do wystroju domowych wnętrz.

Jak jednak dobrać system grzewczy do niewielkiego mieszkania? Które produkty będą minimalistyczne, efektywne w działaniu, oszczędne i ciekawe wizualnie? Poznajmy sprawdzone propozycje.

Systemy grzewcze do łazienek

W małych łazienkach liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Trudno tu wygospodarować miejsce na suszarkę, a jednak nie obejdzie się bez suszenia chociażby mokrych po kąpieli ręczników. Z nowoczesnych produktów warto zatem wybrać grzejnik drabinkowy.

Popularne drabinki dostępne są w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Można znaleźć modele pionowe oraz poziome, chociaż najbardziej praktyczne są te ostatnie. Drabinkowe grzejniki są w stanie zagwarantować komfort termiczny w małej i niewymiarowej łazience, a ich konstrukcja sprawia, że nadają się do suszenia ręczników lub drobnych elementów garderoby.

Tego rodzaju systemy grzewcze to produkty oszczędne, wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, aby sterowanie ustawieniami temperatury było jeszcze wygodniejsze. Dostępność zaś wspomnianych modeli w różnych wzorach i kolorach, to szansa na stworzenie dopracowanej i wymarzonej aranżacji łazienkowej.

Promienniki podczerwieni w dowolnym pomieszczeniu

Spośród urządzeń gwarantujących komfort termiczny i nadających się do zastosowania w małych mieszkaniach, można wybrać promienniki podczerwieni. Ich ogromnym atutem jest możliwość zainstalowania w dowolnym miejscu, zarówno na ścianie, jak i na suficie.

Panele promienników podczerwieni mogą być ukryte za grafiką lub obrazem, dzięki czemu spełniają funkcje praktyczne i ozdobne. W ten sam sposób sprawdzają się w łazienkach. Wystarczy zamontować je za taflą lustra, aby uzyskać ciepłe wnętrze i nie musieć rezygnować z ważnego elementu wyposażenia.

Mobilne urządzenia grzewcze

Jeśli w grę nie wchodzi całościowa wymiana instalacji grzewczej lub poszczególnych grzejników, a temperatura we wnętrzach wciąż nie jest taka, jakiej oczekują domownicy, można wybrać mobilne urządzenia grzewcze. Przydadzą się w sezonie zimowym, w najmroźniejszych dniach. Ze względu na mobilność będzie łatwo je przenosić do pomieszczenia, w którym zachodzi potrzeba miejscowego dogrzania.

Brak konieczności stałego montażu oznacza zaś, że po zakończonym użytkowaniu lub całym sezonie grzewczym, urządzenie można schować i odzyskać wolną przestrzeń.

Wśród mobilnych produktów znajdują się klasyczne termowentylatory lub klimatyzery z funkcją termowentylatora. Wybór konkretnego produktu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami domowników.

O czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, które systemy grzewcze przypadają nam do gustu, trzeba uwzględnić ich sposób działania, efektywność, wydajność i wygodę użytkowania. Małe mieszkania lubią prostotę, minimalizm i nowoczesne oraz energooszczędne urządzenia. Być może jednak instalacja np. na suficie nie wchodzi w grę, grzejnik drabinkowy nam nie odpowiada pod względem estetyki, a termowentylator nie gwarantuje oczekiwanego poziomu ciepła.

Mały metraż mieszkania bywa przeszkodą w urządzaniu, aranżowaniu i znajdywaniu miejsca na niezbędne elementy wyposażenia. Ta niedogodność pozostaje jednak znacznie mniej uciążliwa, jeśli każdy sprzęt czy instalacje, w tym systemy grzewcze, zostają precyzyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz