Systemy szynowe w oświetleniu – co to takiego i gdzie je wykorzystać?
Perfekcyjnie zbudowanie wnętrza wymagają oczywiście precyzyjnie zaplanowanego oświetlenia. Rozwiązań jest wiele, co pozwala znaleźć idealnie produkty do każdej aranżacji – pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Ciekawą opcją, która zdobywa coraz większą popularność i staje się wręcz trendem numer jeden w ostatnich miesiącach, zaczynają być systemy szynowe. Co to takiego i czy faktycznie przy ich pomocy da się dobrze oświetlić różne domowe pomieszczenia?
Systemy szynowe w oświetleniu – czym są?
Kilka lat temu oświetleniowe systemy szynowe pojawiały się przede wszystkim w sklepach i służyły do oświetlania ekspozycji lub w galeriach sztuki, jako wygodne oświetlenie dzieł artystycznych.
Obecnie szturmem wdzierają się do modnych wnętrz domowych, stając się w nich niezmiernie funkcjonalnym oświetleniem.
Z czego się składają? Podstawą jest, jak sama nazwa wskazuje, szyna, którą montuje się do sufitu z pomocą specjalnych wkrętów. Na niej umieszcza się źródła światła. Ich rozstaw można niemal dowolnie konfigurować, dopasowując oświetlenie do potrzeb wnętrza lub wymagań konkretnej chwili.
W ofercie można spotkać się z systemami szynowymi jedno lub trójfazowymi. Co to oznacza? Rozwiązania różnią się między sobą ilością uruchamianych jednocześnie źródeł światła. W rozwiązaniu jednofazowym, po naciśnięciu przycisku włączają się od razu wszystkie lampy. W trójfazowym – pojawiają się trzy osobne obwody, dzięki czemu możemy konfigurować optymalne warunki oświetleniowe.
Jakie lampy montuje się na szynach?
Szyna stanowi podstawę dla źródeł światła. Skupmy się zatem teraz przez chwilę właśnie na nich. Jakie produkty najczęściej umieszcza się na szynoprzewodach?
Standardowym rozwiązaniem są oczywiście reflektory, które mają opcję regulowania kąta padania światła. Zamiast nich można jednak postawić na lampy wiszące, co przynosi ciekawe efekty wizualne oraz daje szansę na dekoracyjne doświetlenie całej strefy w pomieszczeniu.
Do czego przydaje się takie oświetlenie? W zasadzie może spełniać dowolną funkcję we wnętrzu. W wielu przypadkach używa się go jako lampy głównej, która pozwala na bezpieczne przemieszczanie się. Kierowanie strumieni światła to z kolei opcja dla osób potrzebujących oświetlenia punktowego – do zadań precyzyjnych lub dekoracji.
W jakich pomieszczeniach można zainstalować oświetlenie na szynoprzewodach?
W zasadzie nie ma ograniczeń co do typu pomieszczeń domowych, w których montuje się systemy szynowe. Świetnie oświetlają kuchnię. Wiele osób decyduje się na przykład na zastosowanie ich nad blatami lub wyspą kuchenną.
Oprócz tego warto użyć ich również w salonie, gdzie oświetlają strefę wypoczynkową lub wydobywają z tła szczególnie ciekawe detale architektoniczne lub przedmioty ozdobne.
Duża elastyczność konfigurowania punktów świetlnych pozwala na oświetlanie przy pomocy szyny nawet pomieszczeń o wydłużonym lub nieregularnym kształcie, jak długie korytarze i klatki schodowe. Lampy na szynoprzewodzie doświetlą każdy zakamarek, ułatwiając przemieszczanie się.
Ze względu na swój dość technicznych wygląd lampy na szynoprzewodach najczęściej bywają łączone z wnętrzami minimalistycznymi, hi-tech lub industrialnymi. Wszystko zależy jednak od typu zastosowanych opraw. Jeżeli zdecydujemy się na bardziej ozdobne klosze, lampy sprawdzą się też w innych typach aranżacji.
Dlaczego warto postawić na oświetlenie na szynoprzewodach?
Systemy szynowe w oświetleniu należą do szczególnie praktycznych rozwiązań. Dlatego chętnie stawiają na nie osoby prywatne oraz architekci wnętrz, czerpiąc z szeregu korzyści, które przynosi. Lampy tego typu wyróżnia olbrzymia prostota i szybkość montażu. Szynę wykonuje się z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne metali, które bez trudu przetrwają dłuższy czas.
Dla wielu osób najważniejsza jest jednak możliwość konfigurowania i niemal dowolnego ustawiania punktów świetlnych, zwłaszcza w rozwiązaniach z reflektorami. Dzięki temu łatwo dopasowuje się oświetlenie do potrzeb danego miejsca.
Nowoczesne lampy montowane na szynoprzewodach są także zazwyczaj przystosowane do pracy ze źródłami światła LED, co przekłada się na solidne oszczędności dla domowego budżetu.
Lampy na szynach – wygoda i oryginalna estetyka
Ciekawy styl i funkcjonalność przekonują wielu klientów do tego, że warto postawić na oświetlenie, które przyjmuje formę, jaką stanowią systemy szynowe. Dzięki nim w każdym domowym wnętrzu buduje się komfort świetlny – szybko, łatwo i wygodnie.