Budowa domu

Wiklinowe meble do ogrodu – zalety i wady

Wiklinowe meble do ogrodu to pomysł na naturalną i lekką wizualnie aranżację przydomowej przestrzeni. Produkty bazujące na wiklinie są tańsze od tych wykonanych z rattanu, ale równie dobrze spełniają swoje funkcje. Nie brakuje im ponadto estetyki, która jest na tyle uniwersalna, że łatwo ją wpisać w dowolną aranżację ogrodową.

Czas poznać wszystkie zalety i wady, jakie posiadają ogrodowe meble z wikliny.

Wiklinowe meble do ogrodu – zalety

Wiklina jest surowcem ekologicznym, dlatego wykonane z niej meble zadowolą użytkowników, którzy stawiają na rozwiązania przyjazne środowisku. Za ten wybór podziękuje domownikom także natura, bo wiklinowe wyroby nie wymagają ścinania kolejnych drzew, a przecież i ta kwestia zaczyna być problematyczna.

Wiklinowe meble do ogrodu są również tańsze od rattanowych odpowiedników. Jeśli zaś użytkownicy liczą na podobny efekt wizualny, lecz w przystępnej cenie, wiklina zdecydowanie spełni ich oczekiwania. Ponadto jej właściwości sprawią, że tak wykonane meble ogrodowe będą równie trwałe i ciekawe wizualnie, co innego rodzaju produkty do przydomowej przestrzeni.

Meble bazujące na wiklinie są dodatkowo lekkie, więc nadają się do częstego przenoszenia. Po sezonie wiosenno-letnim nie trzeba ich chować w suchym miejscu. Można za to znaleźć wolną przestrzeń wewnątrz, np. w salonie, pokoju gościnnym, a nawet w sypialni! Ten zabieg pozwala na odświeżenie aranżacji, dodanie jej wizualnej lekkości i wakacyjnego klimatu. Można więc zyskać na meblach całorocznych. A gdy wolnego miejsca w domu już nie ma lub wiklina nie pasuje do zastosowanego wystroju, wystarczy zadbać o ich właściwe przechowywanie bądź osłonięcie specjalnym pokrowcem.

Kolejną zaletą jest prosta pielęgnacja. O czyszczenie mebli wiklinowych trzeba zadbać regularnie, jednak wystarczy do tego roztwór wody z octem lub kwaskiem cytrynowym. Gdy zaś domownicy zauważą, że ich ulubione wiklinowe meble do ogrodu stracą nieco na walorach wizualnych, mogą sięgnąć po farbę, aby je przemalować. Czasami zaś wystarczy lakier bądź uszczelniacz, i już można się cieszyć meblami, które wyglądają niczym tuż po zakupie.

Wady wiklinowych mebli ogrodowych

Nie można zapominać o wadach, jednak warto je potraktować jako niewielkie minusy. W końcu każdy produkt, niezależnie od jego wykonania, ma zarówno zalety, jak i wady. Jak się mają te ostatnie w przypadku produktów z wikliny?

Przede wszystkim to konieczność regularnej pielęgnacji i impregnacji, aby meble przetrwały niekorzystne warunki atmosferyczne. Gdy zbyt długo będą narażone na działanie wilgoci lub silnych promieni słońca, stracą na estetyce, a być może również na trwałości. Niewłaściwe i nieostrożne użytkowanie może także spowodować łatwość powstawania uszkodzeń mechanicznych. Minusy te łatwo zniwelować, a i jest ich naprawdę mało w stosunku do zalet.

Ogród to przestrzeń przeznaczona do relaksu, mimo prac, które należy tu przeprowadzić. Estetyka ma zatem duże znaczenie. Wiklinowe meble ogrodowe spełnią oczekiwania tych, którzy liczą na jakość adekwatną do ceny i naturalny wygląd.

Dodaj komentarz