Wykusz w domu - czy warto się na niego zdecydować
Budowa domu

Wykusz w domu – czy warto się na niego zdecydować?

Wykusz w domu może pełnić wiele różnych funkcji i doskonale sprawdzać się jako dodatkowa przestrzeń. Jego liczne zalety dostrzegają zarówno prywatni inwestorzy, jak i architekci, projektujący domy jednorodzinne. Jednym z największych atutów jest uatrakcyjnienie bryły budynku i nadanie mu ciekawej formy. Jednak takie rozwiązanie ma również swoje wady.

Wykusz w domu jest w ostatnich latach rozwiązaniem bardzo modnym, na które decyduje się wielu inwestorów. Jego urok niezmiennie przekonuje kolejnych podejmujących się budowy domu do wyboru projektu z tym właśnie elementem architektonicznym. Przed podjęciem decyzji warto jednak poznać wszystkie argumenty przemawiające za jego wyborem i te, które świadczą przeciwko niemu.

Czym właściwie jest wykusz?

Warto w tym miejscu przybliżyć czytelnikom, czym właściwie jest wykusz. Należy wspomnieć, że jest on często mylony z inną formą architektoniczną, nazywaną ryzalitem. Na czym polega różnica między nimi? Otóż wykusz to występ ze ściany budynku, który nie jest związany z fundamentami, ale nadwieszony nad ziemią. W domu jednorodzinnym znajduje się powyżej parteru, a więc zazwyczaj na pierwszym piętrze.

Ryzalit natomiast jest to występ za ściany budynku, który sięga od fundamentów zazwyczaj aż po dach. Zdarza się jednak, że obejmuje tylko parter.

Zatem to, co większość z nas nazywa wykuszem, w rzeczywistości jest ryzalitem. Co ciekawe, takie nazewnictwo stosuje też wielu architektów. Dlatego na potrzeby niniejszego artykułu, my również pozostaniemy przy określeniu “wykusz” do formy będącej ryzalitem.

Wykusz w domu – jak zaaranżować?

Wykusz w domu można aranżować na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym pomysłem jest urządzenie w nim jadalni. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Wykusz doskonale sprawdzi się jako miejsce do wypoczynku. Wystarczy ustawić tam wygodne fotele, kawowy stolik oraz kilka roślin domowych, które ocieplą to wnętrze i nadarzą mu przyjemnego klimatu.

Doskonałym pomysłem może być również urządzenie przestrzeni biurowej albo kącika zabaw dla dzieci. Wiele zależy tu od potrzeb samych inwestorów, którzy w myśl przysłowia – potrzeba matką wynalazków – potrafią realizować niezwykle efektowne i funkcjonalne projekty.

Wykusz ma też wady

Warto zwrócić uwagę na to, że wykusz w domu to nie tylko zalety. O wadach mogą powiedzieć sporo sami architekci, którzy wykonują projekt. Na jego podstawie doskonale widać, że do budowy domu z wykuszem potrzeba więcej materiałów, niż przy budowie budynku o prostej bryle, która jest go pozbawiona. Oczywistym jest zatem, że wzniesienie budynku z wykuszem będzie też nieco droższe.

Kolejna kwestia to występowanie mostków termicznych. Podobnie jak wiele innych urozmaicających bryłę elementów architektonicznych, wykusz w domu powoduje szybszą utratę ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu. W efekcie w zimie może być tam chłodniej, a latem, gdy przeszklone wnętrze wykuszu będzie się mocno nagrzewać, znacznie cieplej niż w innych częściach pomieszczenia.

Wykusz w domu ma sporo zalet, ale niestety nie jest wolny od wad. Decyzję o budowie domu z tym elementem architektonicznym warto podjąć z pełną świadomością ich istnienia.

Dodaj komentarz