Finanse

Zakup działki na kredyt, czy gotówką?

Kiedy decydujesz się na budowę domu, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wybór odpowiedniego miejsca. Zakup działki to spora inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Idealna sytuacja to taka, kiedy inwestor dysponuje gotówką i nie potrzebuje zaciągać na ten cel zobowiązań finansowych. Bardzo często zdarza się jednak, że zachodzi konieczność finansowania zakupu kredytem.

Cena gruntu pod budowę domu może się różnić w zależności od regionu naszego kraju. Duże znaczenie ma również to, czy nieruchomość jest zlokalizowana w mieście, na jego obrzeżach, czy na wsi. Im dalej od dużej aglomeracji, tym ceny mogą być niższe. Nie zawsze jest to jednak reguła. Zakup działki usytuowanej blisko cennych przyrodniczo obszarów lub cechującej się innymi ważnymi dla inwestora walorami również mogą być kosztowny.

Najlepiej gotówką…

Odpowiednia suma zgromadzona na koncie bankowym inwestora pozwala na zakup działki bez konieczności posiłkowania się pożyczkami lub kredytami. To idealna sytuacja, która pozwala spełniać marzenia o budowie domu, bez oczekiwania na pozytywną decyzję kredytową oraz przelew środków przeznaczonych na zakup gruntu od banku. Dzięki temu inwestor może nabyć nieruchomość znacznie szybciej. Nie ma tu też ryzyka, że bank po weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy jednak nie udzieli kredytu, co może stanowić pewną komplikację dla osób, które zapłaciły już zaliczkę na poczet transakcji zakupu.

Zakup działki na kredyt

Decydując się na finansowanie kupna nieruchomości środkami pochodzącymi z banku, inwestor będzie miał do wyboru kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy. Zdecydowanie korzystniejszy jest zazwyczaj kredyt hipoteczny, ze względu na niższe oprocentowanie oraz niższą prowizję od udzielenia kredytu. Ze względu na konieczne do spełnienia warunki uzyskanie go może być jednak trudniejsze niż kredytu gotówkowego. Istotny jest tutaj wiek wnioskodawcy oraz jego zdolność kredytowa. Pod uwagę bierze się to, czy wnioskodawca ma stałe źródło dochodów. Dlatego niektóre banki bardziej przychylnym okiem patrzą na wnioskodawców, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę i pozostają w stosunku pracy z jednym pracodawcą przez okres minimum jednego roku.

Warunki i kryteria udzielenia kredytu

To, czy kredyt zostanie udzielony, zależy przede wszystkim od spełnienia przez wnioskodawcę określonych przez bank kryteriów. Te mogą się różnić w zależności od banku. Różnice dotyczą między innymi wieku kredytobiorcy oraz dochodów w przeliczenia na jednego członka rodziny. Różne mogą być też warunki udzielanych kredytów. Zazwyczaj banki umożliwiają zaciągnięcie zobowiązania na maksymalnie 30 – 35 lat. Maksymalny okres zależy przede wszystkim od wieku osoby wnioskującej. Różnice mogą dotyczyć również wysokości prowizji oraz oprocentowania, a także obowiązkowych ubezpieczeń, a kredytobiorca ma do wyboru raty równe lub malejące.

Zakup działki to poważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć, jeśli chcemy, by transakcja przynosiła zadowolenie. Jest to bym istotniejsze, jeśli inwestycja finansowana jest kredytem.