Wyposażenie

Zdalne oświetlenie do domu – piloty vs aplikacja

Stare, dobre włączniki światła wciąż mają wielu zwolenników. Nie są już jednak jedynym rozwiązaniem, na które można postawić, budując lub remontując dom i mieszkanie. Zdecydowanie praktyczniejsze bywają jednak rozwiązania zdalne, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony architektów oraz użytkowników prywatnych, szukających sposobu na nieco oszczędności oraz podniesienie standardu codziennego życia. Do najczęściej wykorzystywanych produktów zaliczają się lampy sterowane przy pomocy dedykowanego pilota oraz aplikacji, ściąganej na telefon komórkowy. Czym się różnią i które z nich warto zastosować w domu lub mieszkaniu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Zdalne sterowanie oświetleniem – różne koncepcje i rozwiązania

Sterowanie zdalne oświetleniem jest dostępne na rynku już od pewnego czasu. Wykorzystuje różne technologie, aby wnieść do naszych domów nieco więcej wygody i funkcjonalności.

Do najczęściej stosowanych rozwiązań zaliczają się:

• piloty,

• aplikacje,

• czujniki.

Piloty do oświetlenia znane są od wielu lat. Obecnie działają najczęściej w oparciu o podczerwień, co gwarantuje komfort działania w różnych domowych pomieszczeniach.

O ile kilka lat temu piloty służyły głównie do włączania i wyłączania poszczególnych punktów świetlnych, to teraz pozwalają na znacznie więcej. To podręczne mini komputery, dzięki którym kontroluje się natężenie światła – rozjaśniając lub ściemniając je w zależności od potrzeb. Niektóre lampy z pilotem posiadają też dodatkową opcję zmiany barwy światła i dopasowania jej do aktualnej sytuacji.

Co dają piloty do oświetlenia? Przede wszystkim poprawiają funkcjonalność domowych wnętrz i produktów oświetleniowych. Dzięki nim nie trzeba już wstawać z kanapy, żeby włączyć którąś z lamp. Wszystko można zrobić przy pomocy niewielkiego urządzenia, które zawsze możemy mieć przy sobie.

Aplikacja natomiast ściśle wiąże się z systemem Smart House. Pozwala na regulowanie oświetlenia poszczególnych lamp lub ich zestawów, a nawet wpisanie ich w bardziej rozbudowane założenia.

Jak to działa? Program ściąga się bezpośrednio na telefon, który każdy z nas ma zawsze przy sobie. Nie trzeba zatem martwić się o noszenie dodatkowego urządzenia. Po szybkiej konfiguracji parametrów aplikacji można przy jej pomocy kontrolować rozmaite urządzenia elektryczne (nie tylko lampy), wpięte do domowej sieci WiFi.

Oprócz standardowego włączania i wyłączania lamp, możemy oczywiście regulować natężenie i temperaturę barwową światła, a przy niektórych rozwiązaniach LED udaje się nawet zmieniać kolor światła. Daje to niemal nieograniczone opcje zmiany aranżacji i dopasowania jej do potrzeb wszystkich użytkowników.

Aplikacje do sterowania oświetleniem można także wykorzystać do zapisywania różnych parametrów poszczególnych lamp. W ten sposób buduje się sceny świetlne lub harmonogramy oświetleniowe do wykorzystania w przyszłości. Aplikacja działa w oparciu o sieć WiFi. W praktyce oznacza to, że zarządzanie wszystkimi lampami jest możliwe nawet wtedy, gdy fizycznie nie przebywamy w domu.

W wielu przypadkach aplikacje współpracują również z wcześniej wspomnianym czujnikami (zmroku lub ruchu). Dzięki temu buduje się jeszcze precyzyjniejszy system, który w pełni odpowiada oczekiwaniom domowników i zapraszanych przez nich gości.

Piloty czy aplikacja? Co wybrać?

Każde z opisanych powyżej rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Oczywiście najważniejszą z nich jest znaczące zwiększenie komfortu codziennego życia. Nie musimy już każdorazowo wstawać z kanapy lub odrywać się od bieżących zadań, żeby włączyć lub wyłączyć poszczególne lampy lub całe ich grupy.

Precyzyjniejsze sterowanie, akuratnie dopasowane do potrzeb, to także szereg oszczędności, przekładających się choćby na niższe rachunki za prąd. Domowy budżet na pewno skorzysta na zarządzaniu oświetleniem przy pomocy pilota lub aplikacji.

Zdalne sterowanie stanowi idealne rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych, dla których ciągłe przemierzanie pomieszczeń bywa utrudnione albo nawet niemożliwe. Dzięki pilotom i aplikacjom mogą bez trudu uruchamiać te punkty świetlne, których w danej chwili potrzebują.

Jaką opcję zatem wybrać? Wszystko zależy od potrzeb. Piloty są wygodne i praktyczne. Pozwalają na regulowanie różnych parametrów oświetlenia. W dalszym ciągu jest to jednak dodatkowe urządzenie, które warto mieć zawsze pod ręką.

Aplikację instaluje się na telefonie, czyli prywatnym centrum dowodzenia, dzięki czemu zawsze mamy ją w pobliżu. Daje ona olbrzymie możliwości, a sterowanie zdalne przestaje być powiązane z danym miejscem. Jesteśmy w stanie sterować domowymi lampami z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że mamy w nim dostęp do Internetu.

Każda z opcji ma zatem swoje korzyści. Warto poznać obie i zobaczyć, która z nich bardziej przypadnie nam do gustu.

Dodaj komentarz